W Krośnie utworzono centrum nowoczesnych technologii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ponad 14 mln zł kosztowała budowa w Krośnie (Podkarpackie) Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii. W ramach inwestycji, dofinansowanej z pieniędzy UE, utworzono m.in. siedemnaście nowych pracowni i laboratoriów.

Jak poinformował PAP Michał Żelechowski z krośnieńskiego magistratu, centrum powstało przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 i kształcić będzie przyszłych pracowników, przede wszystkim dla branży lotniczej.

W nowych pracowniach będą zdobywać praktyczne umiejętności nie tylko uczniowie, ale również studenci krośnieńskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz bezrobotni w ramach współpracy z urzędem pracy.

Centrum ma powierzchnię prawie 2,5 tys. m kw. Powstało w nim siedemnaście laboratoriów i pracowni, w tym m.in. diagnostyki maszyn i urządzeń, silników spalinowych i budowy pojazdów, mechatroniki oraz metrologii. Wszystkie są wyposażone w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia.

Utworzenie centrum kosztowało ponad 14 mln zł i w 85 proc. inwestycja sfinansowana była z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego. Pozostała kwota stanowiła wkład własny miasta.

W ramach RPO na lata 2007-2013 Podkarpacie ma do wykorzystania 1 mld 136 mln euro.

PAP - Nauka w Polsce

huk/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera