15 firm chce działać w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

15 dopiero rozpoczynających działalność innowacyjnych firm chce ulokować się w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Zgłosiły się one podczas pierwszej rekrutacji do Inkubatora Technologicznego tego Parku.

Ile i które firmy po tym naborze znają swoje miejsce w inkubatorze, będzie wiadomo na początku października.

Dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego(BPN-T) dr Jolanta Koszelew powiedziała w poniedziałek PAP, że "prawie wszystkie" mają na to szanse, gdyż zaproponowały ciekawe pomysły. Najwięcej pomysłów jest z dziedziny informatyki, grafiki komputerowej, telekomunikacji, elektroniki. Jest również jeden pomysł z pogranicza grafiki 3D i programowania - poinformowała Koszelew.

W inkubatorze swoją działalność gospodarczą chcą rozpocząć i rozwijać głównie absolwenci wyższych uczelni lub studenci ostatnich lat studiów, wykładowcy akademiccy. Firmy zgłosiły się nie tylko z Podlaskiego, ale również z Gdańska czy Warszawy.

Już ruszyła druga rekrutacja do inkubatora. Koszelew wyjaśniła, że o miejsce w nim mogą się teraz starać firmy, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także przedsiębiorcy, którzy są obecnie na rynku nie dłużej niż 3 lata (na koniec pierwszego kwartału 2013 r.)

Firmy, które znajdą się w inkubatorze będą mogły na preferencyjnych warunkach, po znacznie niższych od rynkowych cenach korzystać z biur, sal szkoleniowych i konferencyjnych. Będą też korzystać z doradztwa i szkoleń, bezpłatnej promocji na stronie internetowej, usług teleinformatycznych i laboratoriów, które powstaną w Centrum Technologicznym BPN-T.

Park rozpoczął również od września nabór firm do tego Centrum. Wnioski można składać do 31 października. Centrum Technologiczne to miejsce dla większych firm innowacyjnych, które będą chciały nie tylko korzystać z biur, ale przede wszystkim rozwijać działalność posługując się bazą naukowo-badawczą Parku. Nabór będzie rozstrzygnięty do końca listopada.

BPN-T ma być otwarty w 2013 roku. Trwa budowa jego obiektów. To jedna z największych inwestycji realizowanych przez władze Białegostoku. W dwóch budynkach: Inkubatorze Technologicznym oraz Centrum Technologicznym ma być do wynajęcia około 13 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Projekt obejmuje również przygotowanie 23 ha terenów dla inwestorów.

Wartość całego projektu to blisko 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł to dotacja z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej.

PAP - Nauka w Polsce

kow/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera