Nowa wersja szczegółowego katalogu gwiazd

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Amerykańskie obserwatorium United States Naval Observatory (USNO) wydało nową wersję bardzo szczegółowego katalogu gwiazd. Opracowanie zawiera dane na temat 113 milionów gwiazd.

Jest to czwarta edycja katalogu przygotowanego przez United States Naval Observatory (USNO). Wydanie nazwano USNO CCD Astrograph Catalog (UCAC4). Najnowsza edycja jest bardzo szczegółowym zbiorem informacji o gwiazdach, uzyskanych za pomocą obserwacji z teleskopów naziemnych.

Katalog jest kompletny dla gwiazd od jasności od najjaśniejszego na nocnym niebie Syriusza, do obiektów 16 wielkości gwiazdowej (czyli poza zasięgiem małych amatorskich teleskopów). Łącznie zawiera informacje o 113 milionach gwiazd. Najjaśniejsze gwiazdy nie były obserwowane astrografem obserwatorium, dane na ich temat uzupełniono więc na podstawie innych katalogów gwiazd.

UCAC4 zawiera pozycje gwiazd na niebie z dokładnością do 20 milisekund łuku (dla gwiazd o jasnościach od 10 do 14 wielkości gwiazdowej). Dla porównania jedna sekunda łuku odpowiada drobnej monecie widocznej z odległości kilku kilometrów.

Obserwacje, które stanowiły podstawę katalogu wykonano w latach 1998-2004 za pomocą specjalnego teleskopu o średnicy 20 cm, wyposażonego w kamerę CCD o wymiarach 4096 x 4096 pikseli. Teleskopem tym wykonano zdjęcia 85 tysięcy pól na niebie.

Katalog jest dostępny dla wszystkich użytkowników poprzez stronę internetową. Jest to jego ostatnia, finalna edycja. Obserwatorium przygotowuje się jednak do wydania katalogu kolejnej generacji, przeznaczony do tego celu nowy automatyczny teleskop rozpoczął obserwacje w kwietniu 2012 roku (USNO Robotic Astrometric Telescope - URAT). (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W Pacyficznej Plamie Śmieci gromadzi się plastik z całego świata

  • Fot. Adobe Stock

    Antybakteryjny hydrożel przywraca skuteczność antybiotyków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera