Ziołowa herbatka pomocna w leczeniu raka piersi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Angielscy naukowcy udowodnili, że ekstrakt z rośliny Fagonia cretica może pomóc w leczeniu raka piersi. Rezultaty badania zamieszczono na stronie internetowej Aston University.

Napar z Fagonia cretica był stosowany już od dawna w leczeniu raka piersi na wiejskich obszarach Pakistanu. Aż do teraz uważano, że herbatka ziołowa jest jedynie ludowym medykamentem. Jednakże Pakistanki leczone tą rośliną deklarowały poprawę zdrowia bez wystąpienia efektów ubocznych, charakterystycznych dla terapii nowotworu, jak łysienie, spadek produkcji komórek krwi, czy biegunka. To przyciągnęło uwagę badaczy.

Naukowcy z Aston University i Russells Hall Hospital (Anglia) przeprowadzili testy w laboratoriach i doszli do wniosku, że ekstrakt z Fagonia cretica rzeczywiście niszczy komórki rakowe w piersi, a przy okazji nie narusza zdrowych tkanek.

Teraz badacze planują przeprowadzić szereg badań, które pozwoliłby na zlokalizowanie części rośliny odpowiedzialnych za zwalczanie komórek rakowych. Mają też nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości będą mogli wypróbować działanie Fagonica cretica na pacjentach z nowotworem.

"Potrzeba więcej badań, aby ustalić, jaką rolę odgrywa ekstrakt w leczeniu raka i najważniejszym celem pozostaje udowodnienie, że ekstrakt efektywnie zwalcza komórki rakowe w żywym organizmie, a nie tylko w warunkach laboratoryjnych" - mówi profesor Helen Griffith z Aston University. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera