10. Krakowskie Dni Dializoterapii - od 6 do 8 września

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ok. 1,2 tys. lekarzy, pielęgniarek, dietetyków oraz menadżerów opiekujących się 17 tys. chorych dializowanych w Polsce spotka się podczas jubileuszowych 10. Krakowskich Dni Dializoterapii, które potrwają od 6 do 8 września.

Jak poinformował PAP w piątek przewodniczący komitetu organizacyjnego spotkania, prof. Olgierd Smoleński, dni dializoterapii mają charakter konferencji szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego. W trakcie spotkań specjaliści będą dyskutować głównie na temat leczenia chorych ze schyłkową niewydolnością nerek za pomocą dializ.

Jubileuszowe spotkanie rozpocznie się 6 września w Teatrze im. Słowackiego. Wykład inauguracyjny pt. „Wszechświat – środowisko człowieka” wygłosi filozof i astronom ks. prof. Michał Heller. Podczas wieczoru Anna Dymna będzie recytować wiersze Wisławy Szymborskiej.

7 i 8 września uczestnicy Krakowskich Dni Dializoterapii będą debatować w salach Nowohuckiego Centrum Kultury. Rozmowy będą dotyczyć przede wszystkim aktualnych problemów dializoterapii, m.in. nowych zastosowań dializoterapii w leczeniu niewydolności krążenia, rehabilitacji chorych dializowanych, niebezpieczeństwa zakażeń w ośrodkach dializ.

Udział w konferencjach zapowiedzieli wybitni nefrolodzy, m.in. profesorowie: Franciszek Kokot, Bolesław Rutkowski, Marian Klinger, Jacek Manitius.

Odbędzie się również specjalna sesja, na której pacjenci dializowani zaprezentują swój punkt widzenia w omawianych kwestiach.

Wnioski z obrad mają przyczynić się do poprawy jakości leczenia chorych na nerki. Konferencja posłuży też popularyzacji wiedzy Polaków na temat chorób nerek i sposobów ich leczenia.

Jak ocenił w rozmowie z PAP prof. Smoleński, w społeczeństwie brak świadomości skali zagrożenia, jakie niosą schorzenia nerek. Ocenia się, że na przewlekłe choroby nerek w naszym kraju cierpi ponad 11 proc. społeczeństwa, czyli ponad 4 mln osób.

Lekarze chcieliby przekonać władze o konieczności profilaktyki chorób nerek. Nefrolodzy – jak podkreślił prof. Smoleński - od lat postulują konieczność wykonania raz na rok, niedrogiego badania - wyznaczenia poziomu kreatyniny we krwi, co pozwoliłoby wcześnie wykryć stan zagrożenia nerkowego. Badanie zmniejszyłoby ryzyko uciekania się do konieczności leczenia nerkozastępczego, polegającego na przeszczepach nerek oraz dializach.

Krakowskie Dni Dializoterapii organizuje krakowska Fundacja Amicus Renis, która upowszechnia współczesne metody profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób nerek. (PAP)

bko/ hes/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psychiatra: aż 30 proc. osób z depresją ma lekooporną postać choroby

  • Fot. Adobe Stock

    Pył drogowy w centrum Warszawy ma wysokie stężenie substancji rakotwórczych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera