Kurkumina ma działanie przeciwwirusowe

Anyka - Fotolia Anyka - Fotolia / Anneke Schram
Anyka - Fotolia Anyka - Fotolia / Anneke Schram

Kurkumina, składnik popularnej orientalnej przyprawy - kurkumy, może znaleźć zastosowanie w leczeniu infekcji wirusowych - informuje "Journal of Biological Chemistry".

Pochodząca z Indii prof. Aarthi Narayanan z George Mason University w dzieciństwie często była leczona kurkumą z drobnych infekcji.

Jej obecne badania wykazały, że zawarta w tej przyprawie kurkumina może również hamować namnażanie się w komórkach niebezpiecznych wirusów powodujących gorączkę Riff Valley. Na tę przenoszona przez komary, ostro przebiegającą chorobę chorują zarówno ludzie, jak i bydło, owce czy kozy.

Dalsze prace Narayanan będą dotyczyły aktywności 10 różnych wersji, w jakich występuje kurkumina, aby móc wybrać najbardziej skuteczną.

Badaczka ma nadzieje, że kurkumina okaże się pomocna także w walce z innymi wirusami - w tym alfawirusami, powodującymi wenezuelskie końskie zapalenie opon mózgowych. Hamując namnażanie wirusa można zarówno poprawić samopoczucie pacjenta, jak i ułatwić działanie właściwych środków przeciwwirusowych. (PAP)

pmw/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy stworzyli syntetyczne komórki zdolne do komunikacji

  • EPA/ADAM DAVIS 14.03.2024

    Szósty lot testowy największej na świecie rakiety Starship - we wtorek wieczorem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera