Dzięki połączeniu praktycznie nierozpuszczalnej w wodzie kurkuminy z platyną łatwiej przedostaje się ona do komórek nowotworowych i skuteczniej je niszczy – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Kurkumina to żółtopomarańczowy barwnik zawarty w kurkumie (Curcuma longa), roślinie z rodziny imbirowatych. W Indiach i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej kurkuma - sama lub w mieszance zwanej curry - jest często używana, jako przyprawa, szczególnie do kurczaków lub ryb. Wykorzystywana bywa także w farbiarstwie.
Kurkumina ma działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, zapobiega infekcjom, zabija zarazki obecne w surowym mięsie i chroni mózg przed chorobą Alzheimera. W krajach azjatyckich kurkuma jest stosowana do leczenia takich schorzeń jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroby wątroby.
Stosunkowo niedawno odkryto, że kurkumina potrafi również zabijać komórki nowotworowe. Niestety, nie jest rozpuszczalna w wodzie, co znacznie ogranicza jej zastosowanie lecznicze. Bardzo słabo wchłania się z przewodu pokarmowego, ma też trudności z wnikaniem do komórek, gdy poda się ją dożylnie. Aby temu zaradzić, naukowcy z University of Illinois wspólnie z kolegami z University of Utah opracowali wyrafinowany kompleks metalocykliczny kurkuminy zawierający platynę.
Dzięki takiemu połączeniu kurkumina nie tylko stała się lepiej rozpuszczalna, ale także zwalczała komórki różnych typów nowotworów (na przykład czerniaka i raka piersi) 100 razy skuteczniej niż sama kurkumina lub same związki platyny. Gdy połączenie leków działa znacznie skuteczniej niż wskazywałoby proste sumowanie mówimy o efekcie synergicznym - tak właśnie jest w tym przypadku.
PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki
pmw/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.