Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) ogłosiło dwa konkursy internetowe. Uczestnicy mają szansę zdecydować, jaki obiekt stanie się celem obserwacji teleskopu VLT, a zwycięzca osobiście pojedzie do Obserwatorium Paranal na pustyni Atakama w Chile, aby pomóc w wykonaniu obserwacji.
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) obchodzi w tym roku 50. rocznicę swojego powstania. Z tej okazji organizuje różne wydarzenia, a do najnowszych inicjatyw należą dwa konkursy: „Wybierz co ma zaobserwować VLT” oraz „Wytweetuj swoją podróż do VLT!”.
Pierwszy z konkursów to okazja dla internautów na zdecydowanie co na niebie ma obserwować Bardzo Duży Teleskop (VLT), jeden z największych i najbardziej zaawansowanych teleskopów optycznych na świecie.
Ponieważ VLT ma dość małe pole widzenia i nie wszystkie potencjalnie ciekawe obiekty mają szansę zmieścić się w polu podczas jednej ekspozycji, organizatorzy przygotowali listę kilkunastu propozycji, z których mogą wybierać internauci. Wystarczy wybrać najciekawszy naszym zdaniem obiekt i podać swój adres e-mailowy.
Obiekt, który uzyska najwięcej głosów, zostanie sfotografowany za pomocą teleskopu VLT, natomiast wśród uczestników zostaną rozlosowane nagrody w postaci astronomicznych gadżetów i najnowszego iPada.
Drugi z konkursów również przebiega przez internet – w serwisie społecznościowym Twitter. Ma bardzo atrakcyjną nagrodę: zwycięzca pojedzie w „podróż życia” do Obserwatorium ESO Paranal na pustyni Atakama w Chile, gdzie znajduje się teleskop VLT. Co więcej, laureat będzie miał okazję osobiście wziąć udział w obserwacjach obiektu wybranego w pierwszym z konkursów.
Udział w konkursie „Wytweetuj swoją podróż do VLT!” polega na opisaniu w serwisie Twitter powodu, dla którego chcemy odwiedzić VLT w Obserwatorium ESO Paranal. „Tweetować” można w dowolnym oficjalnym języku krajów członkowskich ESO. Polska nie jest członkiem tej organizacji, więc nie mogą to być teksty po polsku, ale Polacy mogą wziąć udział w konkursie „tweetując” np. po angielsku.
Oba konkursy trwają do 31 sierpnia tego roku. Opis, jak wziąć w nich udział oraz regulamin znajdziemy pod adresem: http://www.eso.org/public/poland/news/eso1232/
ESO to organizacja zrzeszająca kilkanaście krajów, przeznaczona do prowadzenia badań astronomicznych z powierzchni Ziemi. Posiada wielkie obserwatoria na terenie Chile. Jej teleskopy stoją za wieloma odkryciami znanymi z pierwszych stron gazet, dotyczących m.in. planet pozasłonecznych, czy galaktyk na krańcach Wszechświata. (PAP)
cza/ tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.