Paphos Agora Project – wykopaliska na Cyprze w sieci

Radość studentek po odkryciu rzymskiego miecza. Miecz znaleziono w czasie wykopalisk w Pafos na Cyprze. Fot. W. Machowski.
Radość studentek po odkryciu rzymskiego miecza. Miecz znaleziono w czasie wykopalisk w Pafos na Cyprze. Fot. W. Machowski.

W internecie zainaugurowała działalność nowa witryna poświęcona wykopaliskom Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego na Cyprze. Naukowcy i studenci z Zakładu Archeologii Klasycznej IA UJ rozpoczęli badania w starożytnym mieście Pafos na Cyprze w 2011 roku.

Polacy właśnie szykują się do kolejnego sezonu prac, który potrwa od połowy sierpnia do końca września. Skoncentrują się na badaniach w mieście Pafos, które, jako starożytna stolica Cypru, znana było jako Nea Pafos.

„Miasto Pafos było jednym z najważniejszych ośrodków grecko-rzymskiego Cypru, a jego sercem był rynek, czyli agora” – wyjaśnia kierująca projektem prof. Ewdoksia Papuci-Władyka.

W wyniku wcześniejszych badań archeologa cypryjskiego Kyriakosa Nikolau przeprowadzonych w latach 1975-1978, zlokalizowano i częściowo przebadano agorę miasta z okresu rzymskiego.

Archeolodzy odsłonili liczne pozostałości architektoniczne. Były to prawdopodobnie sklepiki (tabernae) przy wschodnim portyku agory, liczne mury, ściany i podłogi, system wodno-kanalizacyjny z terakotowymi rurami, dwie cysterny do gromadzenia wody. Wszystkie te relikty datowane są najprawdopodobniej na trzy okresy: hellenistyczny (czyli czasy po Aleksandrze Wielkim), wczesno-rzymski i późno-rzymski.

Ponadto archeolodzy znaleźli ogromne ilości fragmentów naczyń ceramicznych - zarówno zastawy stołowej, naczyń kuchennych, jak i ceramiki transportowej (amfory do wina i oliwy). „Inne niesłychanie spektakularne odkrycia to przedmioty metalowe, wśród nich świetnie zachowana waga brązowa z odważnikiem w kształcie żołędzia, gwoździe i pineski, liczne monety czy żelazny miecz rzymski” – wylicza kierowniczka badań.

„Ponieważ tradycje antyczne w zakresie urbanistyki były bardzo silne, jest bardzo prawdopodobne, że agora wcześniejszego miasta z okresu hellenistycznego znajdowała się poniżej agory rzymskiej. Jej odnalezienie stanowi główny cel naszych badań” – mówi prof. Papuci-Władyka.

W pierwszym sezonie wykopaliskowym uczestniczyło 25 osób, wśród których byli pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu Archeologii UJ oraz wolontariusze.

Pierwszy sezon badań naukowcy uznają za bardzo owocny, a jego rezultaty za niezwykle ważne naukowo i interesujące. Jednak nie można jeszcze potwierdzić, że odkryto agorę miasta hellenistycznego. Archeolodzy będą zamieszczać na bieżąco relacje z badań na nowo utworzonej witrynie internetowej projektu: www.paphos-agora.archeo.uj.edu.pl Na podstronach już teraz można zapoznać się z profilami uczestników wykopalisk, historią i priorytetami projektu oraz galeriami fotograficznymi. Witryna dostępna jest również w pełnej wersji anglojęzycznej.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera