Radioteleskopy w Chile, na Hawajach i w Arizonie widzą dwa miliony razy lepiej niż ludzkie oko

Fot. ESO
Fot. ESO

Trzy radioteleskopy połączyły swoje siły, uzyskując zdolność rozdzielczą dwa miliony razy lepszą niż ludzkie oko. To pierwszy krok w stronę Teleskopu Horyzontu Zdarzeń, w ramach którego naukowcy chcą bezpośrednio zaobserwować cień supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej – poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Międzynarodowy zespół astronomów zaobserwował centrum kwazara odległego o ponad 5 miliardów lat świetlnych, uzyskując rozdzielczość 28 mikrosekund łuku, czyli dwa miliony razy lepszą niż zdolności ludzkiego oka. Pozwoliło to w tak odległym kwazarze zobaczyć szczegóły o skalach jednego roku świetlnego, co jest sporym osiągnięciem.

Obserwowanym kwazarem był obiekt oznaczony jako 3C 279. W badaniach wzięły udział trzy radioteleskopy: APEX w Chile, Submillimeter Array (SMA) na Hawajach (USA) oraz Submillimeter Telescope (SMT) w Arizonie (USA). Zostały połączone przy wykorzystaniu techniki znanej jako interferometria wielkobazowa (VLBI - Very Long Baseline Interferometry).

Ten sposób obserwacji kosmosu polega na tym, że wszystkie instrumenty obserwują jeden obiekt, stanowiąc jakby jeden olbrzymi teleskop, a to oznacza lepszą kątową zdolność rozdzielczą Uzyskana rozdzielczość odpowiada teleskopowi o średnicy takiej, jak odległości pomiędzy użytymi instrumentami.

Odległość między poszczególnymi antenami (zwana też bazą) wynosi 9447 km pomiędzy Chile a Hawajami, 7174 km pomiędzy Chile a Arizoną oraz 4627 km pomiędzy Arizoną a Hawajami.

Obserwacje zostały przeprowadzone na falach radiowych o długości 1,3 milimetra. Po raz pierwszy na falach o tej długości wykonano obserwacje interferometrii wielkobazowej przy tak dużych bazach.

Naukowcy planują przyszłe obserwacje z większą liczbą teleskopów, aby utworzyć Teleskop Horyzontu Zdarzeń (Event Horizon Telescope) i być w stanie uzyskać bezpośredni obraz cienia supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej.

Czarna dziura powoduje ugięcie światła w swoim polu grawitacyjnym. Grawitacja obiektu jest tak wielka, że istnieje granica – zwana horyzontem zdarzeń – z której nawet światło nie jest wstanie uciec. To co możemy zaobserwować, to jedynie cień czarnej dziury – ciemny obszar przesłaniający jaśniejsze tło znajdujące się za nim.

Przeprowadzony eksperyment był pierwszą okazją dla teleskopu APEX na wzięcie udziału w obserwacjach VLBI. Aby mógł podołać temu zadaniu zainstalowano nowe cyfrowe systemy zbierania danych, zdolne zapisywać 4 gigabajty na sekundę, a także niezwykle precyzyjny zegar atomowy. Dane zebrane przez APEX i dwa pozostałe teleskopy (po 4 terabajty każdy) zostały następnie przesłane do Niemiec i tam przetworzone w Max Planck Institute for Radio Astronomy w Bonn.

APEX znajduje się na wysokim na 5000 m n.p.m. płaskowyżu Chajnantor w Chile, obok budowanej właśnie sieci radioteleskopów ALMA, która będzie mieć 54 anteny o średnicy takiej, jak 12-metrowy APEX oraz 12 mniejszych o średnicach po 7 metrów. Aktualnie analizowana jest możliwość przyszłego podłączenia ALMA do międzykontynentalnej sieci VLBI.

Warto wspomnieć, że technika VLBI od wielu lat stosowana jest z powodzeniem w obserwacjach radioastronomicznych. Do europejskiej i światowej sieci VLBI należy 32-metrowy radioteleskop pracujący w Centrum Astronomii UMK koło Torunia. (PAP)

cza/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera