W Warszawie konferencja poświęcona Wielkiej Mgławicy w Orionie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kilkudziesięciu naukowców z całego świata weźmie udział w rozpoczynającej się w poniedziałek w Warszawie konferencji naukowej poświęconej Wielkiej Mgławicy w Orionie - poinformowała PAP prof. Joanna Mikołajewska z Lokalnego i Naukowego Komitetu Organizacyjnego konferencji.

Do 18 lipca Centrum Astronomiczne PAN im. M. Kopernika będzie gościć światowej sławy specjalistów zajmujących się mgławicami gazowo-pyłowymi i procesami w nich zachodzącymi. Spotkają się oni z okazji konferencji pt. "The Orion Nebula: A Laboratory for the Study of Star Formation and Gaseous Nebulae".

Wielka Mgławica w Orionie (M42 lub NGC 1976) to najjaśniejsza mgławica dyfuzyjna na naszym niebie, która na dodatek jest widoczna "gołym okiem". Znajduje się w odległości 1344 lat świetlnych od Ziemi i stanowi ogromne zbiorowisko gazu, pyłu oraz młodych gwiazd, z których część jest otoczona dyskami protoplanetarnymi. Mgławica ta jest jednym z najpopularniejszych obiektów obserwacji i badań, zarówno przy użyciu instrumentów naziemnych, jak i teleskopów kosmicznych.

W konferencji w CAMK PAN weźmie udział prawie 40 naukowców z całego świata, którzy wygłoszą i wysłuchają prawie 30 referatów. W Naukowym Komitecie Organizacyjnym znaleźli się: Gary Ferland (USA), Lynne Hillenbrand (USA), Karl Menten (Niemcy), Joanna Mikołajewska (Polska), Manuel Peimbert (Meksyk), Michał Różyczka (Polska), Grażyna Stasinska(Francja) i Ryszard Szczerba (Polska). Do Lokalnego Komitetu Organizacyjnego należą natomiast: Joanna Mikołajewska, Magdalena Otulakowska-Hypka Natasza Siódmiak i Ryszard Szczerba.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wystartowała europejska misja satelitarna BIOMASS; w zespole inżynierskim Polacy

  • 16.04.2025. Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański. PAP/Radek Pietruszka

    Start misji Ax-4 z polskim astronautą - 29 maja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera