Zaczyna się zmiana pór roku na księżycu Saturna

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zdjęcia wykonane niedawno przez sondę Cassini wskazują na zmianę pór roku na Tytanie, największym księżycu Saturna. Naukowcy dostrzegli koncentrację wysokiej mgły oraz wir powstający nad południowym biegunem – informuje NASA.

„Struktura wewnątrz wiru przypomina otwarte komórki konwekcyjne często obserwowane nad oceanami na Ziemi. Jednak na naszej planecie tego typu warstwy powstają tuż nad powierzchnią, natomiast struktura na Tytanie znajduje się bardzo wysoko, być może w odpowiedniku tytanowej stratosfery” - tłumaczy Tony Del Genio, członek zespołu misji Cassini z NASA Goddard Institute for Space Studies w Nowym Jorku.

Sonda Cassini po raz pierwszy dostrzegła mgłę na dużych wysokościach oraz wir będący masą gazu wirującego w atmosferze nad północnym biegunem księżyca, gdy dotarła do Saturna w 2004 roku. Wtedy na północnej półkuli Tytana panowała zima. Od tamtej pory naukowcy monitorowali atmosferę nad biegunem południowym w nadziei na dostrzeżenie zmian zapowiadających nadejście zimy na drugiej półkuli Tytana.

Kamery sondy pracujące w świetle widzialnym zarejestrowały pierwsze oznaki koncentracji mgieł nad biegunem południowym w marcu tego roku. Natomiast spektrometr widzialny i podczerwony uzyskał obrazy 22 maja i 7 czerwca.

Uzyskane dane wskazują na koncentracje aerozoli na wysokości około 300 km nad powierzchnią południowego bieguna Tytana. Wcześniej na tym obszarze nie notowano ich w takiej ilości. Ponadto 27 czerwca kamery sondy Cassini sfotografowały wir nad biegunem południowym. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera