Badania dla pań w ciąży na Uniwersytecie Wrocławskim

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Badanie zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety w ciąży i tego, jak wpływają one na kondycję dziecka i karmienie piersią, prowadzą badacze z Katedry Biologii Człowieka na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowcy poszukują kobiet chętnych do udziału w badaniach.

Jak poinformowano na stronie UWr, program „Zmiany parametrów fizjologicznych oraz zmiany budowy ciała w czasie ciąży a kondycja urodzeniowa dziecka i przebieg laktacji” trwa do końca 2013 roku. Dotychczas uczestniczyło w nim 40 pań. Do udziału w programie cały czas mogą się zgłaszać kobiety będące w pierwszym trymestrze ciąży (do 13 tygodnia).

Program podzielony jest na pięć etapów, z których pierwsze trzy mają miejsce podczas ciąży. W trakcie każdego trymestru uczestniczki wypełniają ankiety oraz biorą udział m.in. w pomiarach antropometrycznych. Czwarty etap odbywa się po porodzie, w pierwszym miesiącu życia dziecka. Uczestniczki mają wtedy za zadanie prowadzenie dziennika laktacji, proszone są także o podanie parametrów urodzinowych dziecka i udostępnienie próbki mleka. Z kolei piąty etap ma miejsce w czwartym miesiącu życia dziecka. Uczestniczki proszone są o udostępnienie kolejnej próbki mleka. Na tym etapie nacisk położony jest na samopoczucie matki i przebieg rozwoju dziecka.

Dzięki udziałowi w badaniach uczestniczki uzyskają wiedzę na temat procesów zachodzących w organizmie podczas ciąży. Dowiedzą się m.in. o zmianach symetrii ich ciała, wielkości piersi, ilości tkanki tłuszczowej, koloru skóry, czy nawet barwy głosu. Program pozwala również monitorować ubytek kości w czasie ciąży, co ma znaczenie w profilaktyce osteoporozy. Badacze zapewniają, że takie badanie będzie proste i bezpieczne - kobietom wykonane będzie USG pięty. Poza tym u kobiet zbadany będzie także poziom stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny to brak równowagi między przeciwutleniaczami a powstającymi w komórkach wolnymi rodnikami. Zbyt wysoki poziom stresu jest szkodliwy dla matki i dziecka. Z kolei badanie mleka dostarczy informacji na temat wartości odżywczych i energetycznych pokarmu.

Badacze zapewniają, że wszystkie badania są nie mają wpływu na przebieg ciąży i są nieszkodliwe dla zdrowia matki i dziecka. Uczestniczkom gwarantowana jest pełna anonimowość, a wszystkie informacje są wykorzystywane wyłącznie w celach naukowych. Program otrzymał pozytywną opinię Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.

Katedra Biologii Człowieka współpracuje także z Katedrą i Zakładem Bromatologii i Dietetyki AM we Wrocławiu, która przeprowadza badania nad wpływem niklu, cynku i selenu zawartych w żywności na przebieg ciąży i masę urodzeniową noworodków. Dzięki uczestnictwu w tych badaniach można uzyskać opiekę dietetyka przez cały okres ciąży.

Dane kontaktowe dla chętnych do udziału w badaniach znajdują się na stronie UWr. http://www.uni.wroc.pl/wiadomo%C5%9Bci/badania/badania-dla-pa%C5%84-w-ci%C4%85%C5%BCy , a także na stronie projektu: http://www.antropo.uni.wroc.pl/badanie/ .

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera