Bułgaria zgłosi Dolinę Trackich Królów na listę dziedzictwa UNESCO

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Rząd Bułgarii uruchomił proces przygotowania wniosku o wpisanie Doliny Trackich Królów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – informuje serwis internetowy Sofia News Agency.

Doliną Trackich Królów nazywana jest część doliny między pasmami górskimi Srednej Gory i Starej Płaniny w środkowej Bułgarii, w rejonie miasta Kazanłyk w obwodzie Stara Zagora, gdzie znajduje się wiele starożytnych kurhanów i grobowców trackich władców.

Oprócz "Trackiego grobowca z Kazanłyku" z ok. 300 r. p.n.e., wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO w 1979 r., oraz trackich kurhanów w miejscowościach Krun, Mugliż i w rejonie zbiornika wodnego Koprinka, znajdują się tam nowe stanowiska archeologiczne odkryte w okresie ostatnich 20 lat

Wśród stanowisk w dolinie znajduje się też siedziba królów Odrysów - trackiego plemienia, które w V wieku p.n.e. utworzyło silne państwo na terenach dzisiejszej Bułgarii – oraz grobowiec trackiego władcy Seutesa III, panującego w latach ok. 330-300 p.n.e.

Odkryte w okolicach Kazanłyku trackie stanowiska archeologiczne w unikalny sposób dokumentują rozwój kultury Traków w okresie V-IV wiek p.n.e.

Przedstawiciele bułgarskich władz, w tym minister finansów Symeon Djankow i minister kultury Weżdi Raszidow, podczas oficjalnej wizyty w Kazanłyku poinformowali o decyzji podjętej przez bułgarski rząd w sprawie przygotowania odpowiedniego wniosku do UNESCO i przeznaczeniu na niezbędne prace kwoty 1,5 miliona lewów.

Propozycja ubiegania się Bułgarii o wpisanie Doliny Trackich Królów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO została zasugerowana w 2009 r. przez Irinę Bokową, bułgarską dyplomatkę i ambasador Bułgarii przy UNESCO w latach 2005-2009, która we wrześniu 2009 r. została desygnowana na Dyrektora Generalnego UNESCO. (PAP)

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera