Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
08.07.2012 aktualizacja 08.07.2012

Informatyk z AGH laureatem Studenckiego Nobla

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Maciej Besta, informatyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie został w środę w Warszawie ogłoszony laureatem Studenckiego Nobla. W nagrodę otrzymał 10 tys. zł. Studencki Nobel to jeden z najważniejszych konkursów dla zdolnych studentów.

"Misją konkursu jest wyłanianie, nagradzanie i promowanie najlepszych studentów w Polsce" - wyjaśnił w rozmowie z PAP Krajowy Dyrektor Konkursu Artur Misztal i zaznaczył, że bardzo ważna jest tu wszechstronność uczestników. W konkursie oceniane są bowiem m.in. wyniki ze studiów, aktywność naukowa, społeczna, publikacje, znajomość języków obcych czy odbyte staże. Zmagania o tytuł najlepszego studenta w Polsce organizowane są przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Tegoroczny zwycięzca, Maciej Besta jest studentem AGH. Zajmuje się informatyką stosowaną, którą łączy z fizyką i astronomią. "Poza tym działam bardzo aktywnie w Szwajcarii, gdzie jestem stałym współpracownikiem Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie. Pracuję tam m.in. nad różnego rodzaju systemami wizualizacji danych w eksperymencie TOTEM" - mówił zwycięzca konkursu w rozmowie z PAP. Dodał, że w swojej pracy interesują go obszary, w których informatyka łączy się z fizyką czy ekonomią.

Laureat jest również alpinistą, bierze udział w ekspedycjach w różne obszary świata - był np. na Syberii. Poza tym samodzielnie uczy się języków obcych. Laureat studenckiego Nobla zastanawia się nad zrobieniem doktoratu w Zurychu lub w Lozannie, rozważa także działalność w Genewie, gdzie chciałby współpracować z CERN i założyć własną firmę. Nagrodę student chce przeznaczyć na własny rozwój. "Może będą to kursy językowe, może wyjazd w jakieś ciekawe miejsce na Ziemi..." - zastanawiał się w rozmowie z PAP.

Nagrodę drugą w konkursie otrzymała Natalia Maćkowiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, a trzecią - Anna Kańtoch z Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Do rywalizacji o Studenckiego Nobla mogli zgłaszać się studenci polskich szkół wyższych, którzy nie ukończyli 28. roku życia.

Jak zaznaczył Krajowy Dyrektor Konkursu, w tegorocznej edycji udział wzięło niemal 1100 uczestników ze 125 polskich uczelni wyższych - zarówno prywatnych, jak i państwowych.

Oprócz najlepszego z najlepszych - zwycięzcy Studenckiego Nobla - wybrano również 10 najlepszych Laureatów Branżowych. Każdy z nich oceniony został w jednej z dziedzin wiedzy. Wśród ocenianych branż znalazły się: nauki rolniczo-przyrodnicze, nauki inżynieryjne i techniczne, nauki medyczne i o zdrowiu, nauki prawnicze, nauki ekonomiczne, nauki humanistyczne, nauki ścisłe, sztuka, sport i języki obce.

Jest to już 4. edycja konkursu. Jednym z patronów medialnych konkursu jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

lt/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024