Uczelnie i instytucje

Prof. Józef Dubiński doktorem honoris causa AGH

Prof. Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, otrzymał w piątek doktorat honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Senat AGH decyzję o nadaniu tego tytułu podjął uchwałą w końcu maja tego roku na wniosek Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.

Prof. Dubiński uhonorowany został za „wybitny wkład w rozwój geofizyki górniczej, a szczególnie sejsmologii kopalnianej, interdyscyplinarnych badań dotyczących podziemnego górnictwa węgla i rud miedzi oraz za osiągnięcia w zakresie działań na rzecz rozwoju kadry naukowej o najwyższych kwalifikacjach w naukach o Ziemi i naukach górniczych”.

Jak podkreślił w przemówieniu rektor AGH prof. Antoni Tajduś, najwyższą godność krakowskiej uczelni otrzymał wybitny człowiek, którego siła oddziaływania wykracza daleko poza obszar własnego środowiska naukowego. „Bez żadnych wątpliwości mamy do czynienia z postacią wybitną, której polska nauka zawdzięcza ogromnie wiele” - powiedział.

Zaznaczył, że profesor Józef Dubiński nigdy nie zapomniał o krakowskiej AGH, której jest absolwentem. „Swojej uczelni od lat służy radą i pomocą. Jest częścią rodziny AGH, tej wyjątkowej społeczności, która na zawsze jednoczy wszystkich jej studentów, absolwentów, pracowników – niezależnie od miejsca, w którym oni pracują” - mówił.

Józef Dubiński urodził się 5 grudnia 1945 r. w Uściu Solnym koło Bochni (małopolskie). W 1969 r. ukończył studia na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym Akademii Górniczo-Hutniczej, w specjalności geofizyka stosowana. Od 1971 r. do chwili obecnej jest pracownikiem Głównego Instytutu Górnictwa. Jego kariera zawodowa i naukowa jest ściśle związana z tą instytucją.

Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1978 r., doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska w 1990 r., a tytuł profesora nauk technicznych w 1995 r.

Od 2001 r. piastuje stanowisko naczelnego dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa. Podstawowy nurt jego działalności naukowo-badawczej związany jest przede wszystkim z geofizyką górniczą i geomechaniką. W ostatnich latach zajmuje się także problematyką gospodarki zasobami, przede wszystkim w odniesieniu do złóż węgla kamiennego i brunatnego, a także rozwojem czystych technologii i wykorzystania tych nośników energii.

Dorobek publikacyjny prof. Dubińskiego obejmuje ponad 300 pozycji, na które składają się książki, artykuły naukowe i monografie. Część z nich była publikowana w wiodących czasopismach specjalistycznych w kraju i zagranicą. (PAP)

rgr/ hes/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera