Kraków/ Studenci AGH będą inwentaryzować zabytki w Pafos na Cyprze

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej będą inwentaryzować Park Archeologiczny w Pafos - tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury i miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

Studenci wyruszą na dwutygodniowy obóz naukowy na Cyprze w sierpniu, w ramach XVI Wyprawy BARI. W wyprawie uczestniczyć będzie 12 studentów i trzech opiekunów. Ich głównym celem będzie przeprowadzenie geodezyjnej inwentaryzacji obiektów zabytkowych znajdujących się na terenach Parku Archeologicznego.

Jak poinformowała rzeczniczka, pomiarami objęte zostaną wykopy archeologiczne, zabytki architektoniczne i starożytna ceramika pochodząca z Agory. Zespół z AGH zbada również takie obiekty jak Dom Dionizosa, świątynię Asklepiejon oraz amfiteatr Odeon.

Do inwentaryzacji studenci planują wykorzystać metodę skaningu laserowego oraz zautomatyzowaną platformę fotogrametryczną zbudowaną przez członków Koła. Wykonają również nalot fotogrametryczny bezzałogowym statkiem latającym.

Efektem pomiarów będzie dokumentacja techniczna w postaci m.in. ortofotomapy, przekrojów geodezyjnych czy fotoplanów badanych miejsc.

Ponadto studenci planują wykonanie wizualizacji 3D mierzonych obiektów oraz opracowanie tzw. wirtualnej wycieczki po szlakach turystycznych w Pafos przy pomocy kamer sferycznych.

Opracowane przez studentów AGH dane zachowają informacje o bieżącym stanie oraz geometrii obiektów i zasilą archeologiczną bazę danych Parku. Dodatkowo wykonane przez nich klasyczne pomiary wspomogą bieżącą pracę archeologów w Pafos.

Wyprawę organizuje Koło Naukowe Geodetów Dahlta działające przy Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH.

Jak poinformowała rzeczniczka, początki Wypraw Bari sięgają lat 70., kiedy odbyły się pierwsze wyjazdy studentów AGH do Maroka i na Bliski Wschód. Nazwa wypraw jest symboliczna - upamiętnia włoskie miasto Bari, które miało być celem pierwszej ekspedycji.

Do tej pory zorganizowano kilkanaście wypraw m.in. do Iraku, Libii, Hiszpanii czy Portugalii. Wszystkie dotychczasowe wyjazdy związane były z inwentaryzacją zabytkowych obiektów, z których większość znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W 1975 roku Wyprawa BARI wyruszyła m.in. do Aleppo w Syrii. Obiektem pomiaru była XIII-wieczna cytadela położona w centrum miasta. Inwentaryzacja wykonana przez studentów z AGH pozwoli w przyszłości na wierną rekonstrukcję zabytku zniszczonego przez działania wojenne w tamtym regionie.

PAP - Nauka w Polsce

hp/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wielkopolskie/ Osada z czasów kultury łużyckiej znaleziona na odkrywce pod Koninem

  • Fot. Adobe Stock

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera