
Roślina pasożytnicza Rafflesia cantleyi, "kradnie" geny swojego gospodarza - winorośli Tetrastigma rafflesiae - czytamy w piśmie "BMC Genomics". Analiza genetyczna wykazała, że skradzione geny biorą udział m.in. w procesie oddychania i metabolizmie, a niektóre z nich zastępują geny należące do pasożyta.
Raflezja, której imponujące czerwone kwiaty osiągają do 1 metra średnicy, jest rośliną spotykaną raczej rzadko. Nie każdemu turyście odwiedzającemu Azję Południowo-Wschodnią udaje się ją zobaczyć, gdyż krótki czas kwitnienia powoduje trudności w zapyleniu, a nawet do 75 proc. pąków obumiera. Dodatkowo jest to pasożyt całkowicie uzależniony od rośliny żywicielskiej.
Zespół naukowców z Singapuru, Malezji i Stanów Zjednoczonych postanowili zbadać, czy rezultatem silnego związku raflezji z jej gospodarzem może być transfer genów. Badając transkryptom, tj. ogół cząsteczek mRNA obecnych w komórce w danym momencie, zaobserwowali oni, że pasożyt stopniowo przywłaszczył sobie 49 genów winorośli, z czego trzy-czwarte zastąpiło jego własne wersje.
W odróżnieniu od pionowego transferu genów, który polega na dziedziczeniu od przodka, poziomy transfer zachodzi pomiędzy organizmami, które nie muszą być ze sobą spokrewnione, a nawet są przedstawicielami różnych gatunków (wykorzystują go m.in. bakterie, które przekazują sobie geny oporności na antybiotyki).
Jak zauważa współpracujący przy badaniach prof. Charles Davis z Harvard University Herbaria, transfer genów sugeruje, że przynoszą one raflezji wymierne korzyści. Mogą na przykład ułatwiać pobieranie składników odżywczych lub pomagać umknąć przed mechanizmami obronnymi gospodarza.(PAP)
koc/ tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.