
Pasożytniczy roztocz Varroa destructor roznosi wirusa DWV, powodującego u pszczół śmiertelnie groźną chorobę - informuje "Science".
Naukowcy z University of Sheffield oraz University of Hawaii przez dwa lata badali pszczoły na Hawajach. Odżywiający się krwią pszczół Varroa destructor został tam przypadkowo zawleczony z Kalifornii zaledwie pięć lat temu - na niektórych wyspach pszczoły nadal są wolne od warrozy. Pozwoliło to porównać świeżo zarażone roztoczem kolonie z takimi, w których nie było roztocza - między innymi ustalić, jakie wirusy są obecne w ich organizmach.
Większość tych wirusów nie zagraża pszczołom, jednak przypominający budową ludzkiego wirusa polio wirus zdeformowanych skrzydeł (DWV) jest selektywnie roznoszony przez roztocze. Działają one jak miniaturowe inkubatory dla DWV - i wstrzykują go bezpośrednio do ciała owada. W dodatku obecność roztocza sprzyja infekcji - liczba wirusów DWV rośnie milion razy, a innych wirusów ubywa. W organizmie jednej zakażonej pszczoły jest więcej cząsteczek tego wirusa niż ludzi na całej Ziemi. Wirusy atakują komórki i zmuszają je do wytwarzania coraz większej liczby kopii samych siebie.
Prawdopodobnie roztocze i wirus wspólnie odpowiadają za zagładę milionów pszczelich rodzin, co ma poważne skutki dla środowiska naturalnego, rolnictwa i całej gospodarki. Sama pieniężna wartość pszczół miodnych jako zapylaczy roślin tylko w USA sięga 15-20 miliardów dolarów.(PAP)
pmw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.