Ministerstwo Edukacji i Nauki

20.05.2022
PL EN
07.06.2012 aktualizacja 07.06.2012

Mikrofale mogą przyspieszyć transakcje giełdowe

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponieważ mikrofale szybciej rozprzestrzeniają się w powietrzu niż światło w szklanym światłowodzie, ich zastosowanie może znacząco przyspieszyć przepływ informacji finansowych - informuje "New Scientist".

Trading wysokiej częstotliwości to zawierane przez szybkie komputery transakcje, w przypadku których nawet najmniejszy zysk na czasie oznacza zysk liczony w pieniądzach. Dzięki błyskawicznemu reagowaniu na różnice cen pomiędzy poszczególnymi rynkami można sporo zarobić. Nic dziwnego, że firmy telekomunikacyjne wydają setki milionów dolarów kładąc podmorskie kable przez Ocean Arktyczny, aby zmniejszyć czas przepływu informacji pomiędzy Tokio i Londynem.

Jak poinformował "The Wall Street Journal", wkrótce ma powstać 1200-kilometrowe połączenie wykorzystujące przenoszące mikrofale falowody pomiędzy Nowym Jorkiem a Chicago - odpowiednie wnioski złożyło już 10 firm. Dzięki tej inwestycji czas przepływu informacji zmalałby z 6,55 milisekundy dla światłowodu wykorzystującego podczerwień do 4,25 milisekundy dla falowodu.

Mogłoby się wydawać, że wszystkie fale elektromagnetyczne - zarówno podczerwień, jak i mikrofale - poruszają się z prędkością światła, czyli 300 000 kilometrów na sekundę. Jednak dotyczy to tylko ich rozchodzenia się w próżni. Podczerwień w szklanym rdzeniu światłowodu zwalnia do 200 000 kilometrów na sekundę. Natomiast mikrofale niemal nie zwalniają, poruszając się w powietrzu, które wypełnia metalowy falowód. Nie pierwszy to przypadek, gdy znajomość praw fizyki przynosi zyski. (PAP)

pmw/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022