Nauka dla Społeczeństwa

30.06.2022
PL EN
04.12.2021 aktualizacja 04.12.2021

Mikrofale w syntezie chemicznej

źródło: Fotolia źródło: Fotolia

Reaktory mikrofalowe pozwalają na szybką i prostą syntezę materiałów, które mogą być stosowane m.in. w oczyszczaniu gazów, uzdatnianiu wody, magazynowaniu energii i dostarczaniu leków. Są zdecydowanie lepszą alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii stosowanych w syntezie chemicznej – oceniają naukowcy w „Advanced materials”.

Ogrzewanie mikrofalowe jest powszechnie stosowane w wielu gospodarstwach domowych do szybkiego podgrzewania żywności. Kuchenki mikrofalowe mogą być również wykorzystywane jako potężne urządzenia do syntezy różnych materiałów porowatych.

Przeglądu osiągnięć z zakresu mikrofalowej syntezy materiałów nanoporowatych dokonali w „Advanced Materials” naukowcy z Wydziału Nowyc Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej: doktorantka Sylwia Głowniak, dr inż. Barbara Szczęśniak, prof. dr hab. inż. Jerzy Choma we współpracy z prof. dr. hab. Mieczysławem Jarońcem z Kent State University w USA.

„Zwykle materiały porowate są syntetyzowane przy użyciu konwencjonalnego ogrzewania elektrycznego, które może być energochłonne i czasochłonne. W przeciwieństwie do tej metody, synteza wspomagana mikrofalami to prosty, szybki, wydajny i ekonomiczny sposób otrzymywania wielu zaawansowanych nanomateriałów” - oceniają autorzy artykułu.

Przegląd podsumowuje ostatnie osiągnięcia w syntezie wspomaganej mikrofalami różnych grup materiałów nanoporowatych. Mikrofale mogą być wykorzystane do otrzymywania materiałów, nawet tych o dobrze zdefiniowanej strukturze porowatej i morfologii, m.in. krzemionek, sieci metalo-organicznych, tlenków metali, węgli aktywnych oraz materiałów grafenowych.

W opinii badaczy dostępne na rynku reaktory mikrofalowe zapewniają bezpieczną i efektywną pracę z promieniowaniem mikrofalowym. Reaktory te są zdecydowanie lepszą alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii stosowanych w syntezie chemicznej przede wszystkim ze względu na ich efektywność oraz aspekty ekologiczne i ekonomiczne.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022