Konkurs AstroCamera 2012 rozstrzygnięty

Światło popielate. Fot. Dariusz Bobak
Światło popielate. Fot. Dariusz Bobak

Najlepsze zdjęcia astrofotograficzne - obiektów głębokiego nieba, Układu Słonecznego oraz "astrokrajobrazów" - wyłoniono w finale konkursu AstroCamera 2012. Organizatorem było gdańskie Centrum Hewelianum.

Do tegorocznej edycji zgłoszone zostały łącznie 204 zdjęcia nadesłane przez 39 uczestników. W kategorii "obiekty głebokiego nieba" 1. miejsce zajął Bogdan Jarzyna za zdjęcie „Veil Nebula Region (NGC 6960, NGC 6992, NGC 6995)”. Z kolei w konkurencji "obiekty Układu Słonecznego" miejsca pierwszego nie przyznano, a laureatem drugiego miejsca ogłoszono Bogdana Matyję i jego zdjęcie "Opozycja Marsa 2012". Najlepszymi fotografiami "Astro-krajobrazu" ogłoszono ex aequo dwie prace Dariusza Bobaka: "Milky Way Roztoki", a także "Światło popielate".

Nagrodzone i wyróżnione podczas tegorocznej edycji zdjęcia będzie można zobaczyć w lipcu, na wystawie pokonkursowej zorganizowanej przez Centrum Hewelianum.

"AstroCamera to jedyny polski konkurs astrofotograficzny o charakterze cyklicznym, który wpisał się na stałe w program działań Centrum Hewelianum. Liczymy, że przyczyni się on do popularyzacji astrofotografii, która z kolei zyska wielu nowych pasjonatów" - zaznaczają organizatorzy w przesłanym PAP komunikacie.

AstroCamera 2012 to już druga edycja konkursu, który po raz pierwszy odbył się jako jedno z wydarzeń w ramach Obchodów Roku Jana Heweliusza w gdańskim Centrum Hewelianum.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Na zdjęciu Jean-Pierre Lasota-Hirszowicz, fot. Astronarium. Źródło: urania.edu.pl

    Zmarł astrofizyk prof. Jean-Pierre Lasota-Hirszowicz

  • Fot. Adobe Stock

    Ruszył studencki program praktyk w ESA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera