Nauka dla Społeczeństwa

05.07.2022
PL EN
02.06.2021 aktualizacja 02.06.2021

Wybrano najpiękniejsze zdjęcia nieba

Seria fotografii pokazująca prawdopodobnie pierwsze amatorskie wykrycie echa świetlnego supernowej SN 1987 A, seria przedstawiająca zakrycie Marsa przez Księżyc, zdjęcie Marsa w opozycji oraz uchwycenie widma Brockenu na włoskim szczycie Monte Paterno – to zwycięskie ujęcia konkursu astrofotograficznego AstroCamera.

Konkurs organizowany przez Hevelianum jest skierowany do wszystkich miłośników fotografowania nocnego nieba. W tegorocznej IX edycji nadesłano najwięcej prac w historii całego konkursu, aż 434 fotografie zgłoszone przez 178 autorów. Zdjęcia napłynęły m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Chile, Nowej Zelandii czy Kamczatki.

Prace można było nadsyłać w trzech kategoriach. Za najbardziej wymagającą organizatorzy uznali „Obiekty Głębokiego Nieba”. Wpisują się w nią m. in. zdjęcia galaktyk, mgławic czy gromad gwiazd. W tej kategorii zwyciężył Rolf Wahl Olsen (Nowa Zelandia) i jego seria zdjęć “The Light Echoes from Supernova 1987a”. Drugie miejsce zajął Tomasz Zwoliński, autor zdjęć „Balonik z helem”, „Kalmar” i „Pierścień z Rozetą”. Ireneusz Nowak zdobył trzecie miejsce za zdjęcie „Zakurzona Droga Mleczna”. Wyróżnienia otrzymali Rochus Hess (Austria) za zdjęcie “M51 or the Whirlpool Galaxy” i Marcel Drechsler (Niemcy) wraz z zespołem za serię zdjęć “NEW DISCOVERY”.

Kategoria „Obiekty Układu Słonecznego” obejmuje fotografie, na których widać Słońce, Księżyc, planety, komety i wszystkie zjawiska im towarzyszące. Tu nie przyznano pierwszego miejsca. Drugie zajął Michael Barbieri (Włochy), autor zdjęcia “Mars Opposition”, który uzyskał również wyróżnienie za zdjęcie „Venus clouds”. Trzecie miejsce przypadło Davidowi Duarte (Brazylia) dzięki serii zdjęć „Lunar Occultation of Mars on 6 September 2020 – I - Reappearance, II - Reappeared”.

Do kategorii „Astrokrajobraz” przyjmowane są ujęcia wszystkich obiektów i zjawisk na niebie połączonych z ziemskim krajobrazem. Zwycięskie zdjęcie “Lavaredo's gloria”, wykonał Alessandro Cantarelli z Włoch. Miejsce 2 ex aequo zajęli: Ilya Palienko (Rosja) za zdjęcie „Summer to Winter, Perseids to Geminids” oraz Tomáš Slovinský (Słowacja) za zdjęcie „Winter Arcs”. Dwa trzecie miejsca zajęli: Dario Giannobile (Włochy) za zdjęcie „Star Trails and Lava Plume on Mount Etna February 2021” oraz Elena Pakhalyuk (Ukraina) za zdjęcie „Eruption”. Przyznano także wyróżnienie - Paulinie Sowickiej za zdjęcie „Once in a lifetime view over La Silla”.

Jury składające się z czołowych polskich specjalistów w dziedzinie fotografii, astronomii i astrofizyki oceniło zdjęcia pod kątem artystycznym, technicznym i zjawisk, jakie zostały na nich uchwycone.

„Większość zdjęć jest technicznie fantastycznie wykonana, ale czasem pojawiają się takie, które dodatkowo mają wartość związaną ze zjawiskiem, jakie zachodzi na tle jakiegoś obiektu jednorazowo. I w tym roku też zjawiły się fotografie, które mnie zadziwiły. Jestem astronomem, ale zobaczyłem niektóre zjawiska po raz pierwszy. Tylko dlatego, że takie rzeczy są możliwe, to dobrze zinterpretowałem to, co widzę bez czytania opisu”– mówi juror Sebastian Soberski z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, członek Jury.

Idea konkursu AstroCamera narodziła się w 2011 roku, który ogłoszony był Rokiem Jana Heweliusza ze względu na jego 400. rocznicę urodzin. Kolejne edycje ogłaszane są 28 stycznia czyli w dniu urodzin słynnego astronoma i patrona Hevelianum. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe. Dyrektor Hevelianum Paweł Golak zaprasza do nadsyłania prac na X, jubileuszową edycję konkursu.

Więcej informacji: www.hevelianum.pl/konkurs-astrocamera

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022