Nauka dla Społeczeństwa

29.09.2022
PL EN
22.02.2022 aktualizacja 22.02.2022

Konkurs fotografii nieba AstroCamera 2022

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Amatorzy fotografowania nieba mogą do 27 kwietnia nadsyłać swoje zdjęcia na międzynarodowy konkurs astrofotograficzny organizowany przez Hevelianum. Konkurs AstroCamera odbywa się już po raz dziesiąty.

Co roku w dniu urodzin swojego patrona, najsławniejszego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, Hevelianum ogłasza kolejną edycję AstroCamery. Konkurs jest adresowany do miłośników astronomii i fotografowania z całego świata.

Prace fotograficzne są przyjmowane w trzech kategoriach. Pierwsza, najbardziej wymagająca kategoria obejmuje „Obiekty głębokiego nieba” – należą do nich m.in. galaktyki, mgławice czy gromady gwiazd. W drugiej kategorii rywalizują zatrzymane na fotografiach „Obiekty Układu Słonecznego”, takie jak Słońce, Księżyc, planety, komety i wszystkie zjawiska im towarzyszące. Trzecia kategoria została określona jako „Astrokrajobraz” – dotyczy ona wszystkich obiektów i zjawisk na niebie eksponowanych z ziemskim krajobrazem.

„Astrofotografia to pasja pełna poświęcenia. Za ostateczną fotografią, którą możemy podziwiać, często kryje się ciężka wielomiesięczna praca autorów zdjęć. Niektórzy uczą się wspinaczki, aby dotrzeć do miejsca, skąd nacisną spust migawki. Inni podróżują na drugi kraniec świata, by doścignąć wyjątkowe zjawisko, na które ludzkość czekała wiele lat. A czasem naświetlają niewielki fragment nieba przez setki godzin, wykonując setki ekspozycji ekstremalnie małego fragmentu nieba, gdzieś z miejsca oddalonego od skażonej światłem cywilizacji" – opowiada Magdalena Więcek-Olszewska, przewodnicząca jury, astronom, specjalista ds. edukacji astronomicznej w Hevelianum, która sama pasjonuje się fotografią.

Dotychczas nagrodzone zdjęcia znajdują się na stronie internetowej konkursu. „Ukaże się na niej również elektroniczny +Poradnik astrofotografii+, dzięki któremu chcemy popularyzować astrofotografię, a jednocześnie zachęcić kolejnych fotografów do zgłaszania swoich prac w naszym konkursie. Planujemy również spotkania z ciekawymi ludźmi promujące astronomię, wydanie albumu oraz wystawę z wybranymi pracami konkursowymi” - zapowiada Paweł Golak, dyrektor Hevelianum.

Laureatów wybierze jury, w którego skład wchodzą uznani badacze i popularyzatorzy astronomii, astrofizyki i fotografii. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe.

W ubiegłorocznej edycji AstroCamera napłynęła największa w historii całego konkursu liczba prac – 434, a do rywalizacji stanęło najwięcej autorów – 178, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Chile, Nowej Zelandii.

Patronat honorowy nad konkursem objęły: Europejskie Obserwatorium Południowe, Polska Agencja Kosmiczna, Związek Polskich Artystów Fotografików oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Patronami medialnymi są: National Geographic Polska, Wiedza i Życie, Urania Postępy Astronomii i Radio Gdańsk.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 27 kwietnia, godz. 15:00 CEST przez stronę: www.astrocamera.pl

Ogłoszenie wyników nastąpi 5 czerwca 2022 r. Szczegóły na w/w stronie i w filmie zapraszającym do konkursu.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022