Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
09.05.2012 aktualizacja 09.05.2012

Unikatowe średniowieczne szachy z Sandomierza w Poznaniu

Fot. Kateriny Zisopulu-Bleja
Fot. Kateriny Zisopulu-Bleja

Niemal pełen komplet figur szachowych pochodzących z XII wieku jest prezentowany na wystawie czasowej „Magia gry – sztuka rywalizacji” w poznańskim Muzeum Archeologicznym. To jedno z najbardziej spektakularnych europejskich znalezisk średniowiecznej historii królewskiej można podziwiać jeszcze tylko do 21 maja.

Figury odkryli w 1962 roku archeolodzy Eligia i Jerzy Gąssowscy z PAN na terenie osady targowej położonej na wzgórzu w pobliżu kościoła św. Jakuba. Spoczywały zakopane w narożniku prostej, półziemiankowej chaty, niczym nieprzypominającej królewskich komnat.

Goszcząca w Poznaniu gra porównywana jest przez wiele osób do rozpropagowanych dzięki filmowi „Harry Potter i kamień filozoficzny” średniowiecznych szachów ze szkockiej wyspy Lewis.

„Choć od odkrycia minęło już pół wieku, szachy znalezione w Sandomierzu wciąż stanowią dla nauki nierozwikłaną zagadkę” – wyjaśnia Agnieszka Stempin kuratorka ekspozycji z Działu Archeologii Wielkopolski. Archeolodzy nadal szukają odpowiedzi na wiele pytań: skąd szachy znalazły się w takim miejscu? kto ich używał? dlaczego ukryto je pod podłogą domostwa? Te i wiele innych wątpliwości wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

Agnieszka Stempin korzystając z okazji eksponowania unikatowej gry w Poznaniu, wykonała szereg badań, również z pomocą mikroskopu, mających na celu wyjaśnienie ich zagadki.

Figury sandomierskie nie różnią się między sobą barwą i są bardzo niewielkich rozmiarów. Nie przekraczają 2 cm wysokości, co sugeruje, że używano ich w podróży. Wykonano je w stylistyce arabskiej.

Wiele gier sprzed wieków znanych jest z ekspozycji muzealnych, jednak badacze rzadko znają ich faktyczne miejsce odkrycia, co stawia je w gronie zabytków pięknych, ale nie dających pełnych możliwości poznawczych, jako źródło badań naukowych. Dlatego szachy sandomierskie są pod tym względem unikatowe.

PAP – Nauka w Polsce

szz/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024