Łazik marsjański Magma2 jedną z Podlaskich Marek Roku

PAP © 2012 / Paweł Supernak
PAP © 2012 / Paweł Supernak

Łazik marsjański Magma2 zbudowany przez studentów Politechniki Białostockiej we współpracy ze stowarzyszeniem Mars Society Polska został jednym z laureatów konkursu Podlaska Marka Roku 2011. Łazik zdobył także najwięcej głosów internautów w Plebiscycie o Nagrodę Podlaskich Konsumentów.

Łazik marsjański Magma2 zbudowany przez studentów Politechniki Białostockiej we współpracy ze stowarzyszeniem Mars Society Polska został jednym z laureatów konkursu Podlaska Marka Roku 2011. Łazik zdobył także najwięcej głosów internautów w Plebiscycie o Nagrodę Podlaskich Konsumentów.

Konkurs organizowany jest przez Marszałka Województwa Podlaskiego i ma na celu promocję marek, które poprzez swoją doskonałą jakość i unikalny charakter budują pozytywny wizerunek województwa w kraju i w świecie. Do udziału w Podlaskiej Marce Roku 2011 zakwalifikowane zostały 64 produkty, spośród których Grupa Ekspercka, stanowiąca trzon Kapituły Konkursu, wyłoniła 23 zgłoszenia nominowane do nagród głównych.

Jak przypomniano na stronie Politechnice Białostockiej, drużyna Magma2 złożona ze studentów Wydziału Mechanicznego: Emila Błońskiego, Piotra Ciurę, Bartosza Solnika i absolwenta tego Wydziału Wojciecha Głażewskiego oraz studenta Wydziału Elektrycznego Szymona Zimnocha w czerwcu 2011 wygrała zawody łazików marsjańskich na pustyni w Utah (USA).

Łazik Magma2 wyposażony jest w 6 kół o osobnych napędach. Dzięki nim może pokonywać trudne przeszkody terenowe. Ma także w peryskop, umożliwiający operatorowi obserwowanie otoczenia łazika. Ważną częścią pojazdu jest manipulator, a więc mechaniczna ręka, którą np. może chwytać próbki skał czy wykonywać precyzyjne zadania. Elementem wyposażenia Magmy2 jest dodatkowo heksakopter - niewielkie urządzenie latające o sześciu śmigłach, które ułatwia rozpoznanie terenu z wysokości.

Łazik kierowany jest zdalnie, operatorzy korzystają z wideookularów. Operator Magmy2 widzi obraz z kamery nawigacyjnej łazika, a pilot heksakoptera posługuje się obrazem z kamery zamontowanej na spodzie obiektu latającego, dzięki czemu ma ogląd całego terenu działania robota.

Magma2 już wcześniej wygrała konkursy: "Przystanek młodzi" organizowany przez "Gazetę Współczesną", "Złote Klucze" "Kuriera Porannego oraz zdobyła Statuetkę Izby Przemysłowo-Handlowej za promocję środowisk akademickich i potencjału intelektualnego województwa podlaskiego na arenie krajowej i międzynarodowej.

Pozostałe przedsięwzięcia nagrodzone w konkursie Podlaska Marka Roku 2011 to: Ogród Branickich w Białymstoku, Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, Przewodniki: Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, a także Agroturystyka Tatarska Jurta.

Laureaci otrzymali nagrodę w wysokości 15 tys. zł. Podczas uroczystej gali ogłoszono również nazwisko Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego, którym został pisarz Ignacy Karpowicz.

Szczegółowe informacje na stronie http://www.podlaskamarka.pl/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera