Hałas przeszkadza roślinom

Hałas będący efektem działalności człowieka pośrednio wpływa na rośliny - informuje pismo "Royal Society Proceedings B". 

Zespół Clintona Francisa z National Evolutionary Synthesis Center (NESCent) w Północnej Karolinie badał wpływ przemysłowego hałasu na przyrodę w Rattlesnake Canyon Habitat Management Area (Nowy Meksyk).

W tym dużym, zalesionym rejonie jest wiele szybów gazowych, co pozwoliło naukowcom studiować wpływ samego hałasu, w oderwaniu od czynników w rodzaju dróg czy intensywnego sztucznego oświetlenia.

Badacze posłużyli się między innymi sztucznymi kwiatami wyposażonymi w nektar, co pozwoliło badać wpływ hałasu na kolibry. Jak się okazało, koliberkowi czarnobrodemu (Archilochus alexandri) hałas się spodobał i odwiedzały hałaśliwe miejsca pięć razy częściej. Prawdopodobnie dlatego, że polujące na koliberki drapieżniki nie lubią hałasu.

Z kolei w przypadku sosny Pinus edulis obserwacja przy pomocy kamer wykazała, że hałas ściąga myszy, które zjadają nasiona sosny. Natomiast odstraszane są rozsiewające nasiona modrowronki kalifornijskie (Aphelocoma californica). Modrowronki cztery razy częściej przenoszą nasiona w miejsca ciche niż hałaśliwe.

To, że hałas zakłóca zachowanie zwierząt, które zapylają rośliny i przenoszą nasiona może stopniowo prowadzić do zmian w krajobrazie, zwłaszcza, jeśli chodzi o wolno rosnące drzewa – uważają badacze.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tlen pod wysokim ciśnieniem pomaga po radioterapii

  • Źródło: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera