Znamy polskich laureatów Konkursu Prac Młodych Naukowców UE

<strong>Tymoteusz Król, Anna Kuśnierczak i Jakub Nagrodzki są zwycięzcami polskich eliminacji Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej </strong>i będą reprezentowali Polskę podczas międzynarodowych finałów, które jesienią odbędą się w Bratysławie. 

Wyniki konkursu ogłoszono w niedzielę podczas kończącego się Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory w Centrum Nauki Kopernik.

Laureatem jednego z trzech pierwszych miejsc został etnograf Tymoteusz Król z Wilamowic, który w ramach przygotowanej pracy przygotował opis kobiecego stroju wilamowskiego ze szczególnym uwzględnieniem ubiorów żałobnych i trumiennych. Młody uczony m.in. opisał i skatalogował blisko 700 elementów stroju wilamowskiego.

Miasteczko Wilamowice, z którego pochodzi zostało założone w XIII wieku przez osadników z dzisiejszej Holandii i przez 800 lat zachowało swoje tradycje. „Posługujemy się własnym językiem, mamy swoje tradycje, własny strój” – powiedział laureat konkursu.

Obecnie w języku wilamowskim mówi zaledwie 70 osób na świecie. Jedną z nich jest właśnie Tymoteusz, który – jak powiedział - nauczył się go od własnej babci. By zachować ten język również w formie pisemnej, a nie tylko ustnej młody uczony opisał zasady ortografii wilamowskiej. Prowadzi również zajęcia z tego języka i napisał w nim poemat, który udało mu się wydać.

Drugą z nagrodzonych została Anna Kuśnierczak z Mieczewa, która zbadała szczególny gatunek pszczół. Nie produkują one miodu, nie gryzą, nie żyją w ulach, ale w zacienionych miejscach przypominających rurki. Jej badania pokazały, że gatunek ten w sposób zupełnie wyjątkowy sprzyja wzrastaniu i zwiększaniu plonów w miejscach ich występowania.

Kolejny laureat pierwszego miejsca Jakub Nagrodzki z Łomży sprawdzał w jaki sposób związki chemiczne mogą dostać się do jądra komórkowego, które broni się przed mogącymi je uszkodzić związkami.

W konkursie przyznano również trzy drugie miejsca, które zajęli: Xawier Dobrzański z Wrocławia, Nicola Leończyk ze Słupska oraz wspólnie Jakub Iwanejko z Kędzierzyna-Koźle i Dominika Ochotna z Biskupic Wielkopolskich.

Laureatami trzecich miejsc zostali: Patrycja Mołek z Nowego Sącza, Przemysław Pękala z Wojnicza i Krzysztof Piersiala ze Strzałkowa.

W niedzielę wyłoniono również trójkę młodych naukowców, która będzie reprezentowała Polskę podczas światowych finałów Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) w Pittsburghu (USA). W konkursie, który odbywa się już od 50 lat Polacy wezmą udział po raz pierwszy. Do Stanów Zjednoczonych wyjadą: Jakub Nagrodzki, Nicola Leończyk i Anna Kuśnierczak.

Konkurs Prac Młodych Naukowców UE, ogłaszany jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas międzynarodowych finałów odbywających się corocznie jesienią, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin.

Polskie eliminacje od 1995 roku z ramienia Komisji Europejskiej organizuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Polacy zdobyli od tego czasu aż 20 nagród głównych i wiele dodatkowych. Więcej tytułów zgromadzili jedynie Brytyjczycy i Niemcy, jednak te dwa kraje biorą udział w naukowej rywalizacji od samego początku.

Wśród polskich laureatów konkursu są dziś już uznani specjaliści w swoich dziedzinach m.in.: paleontolog Grzegorz Niedźwiedzki czy informatyk Marcin Wojnarski.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.06.2024 PAP/Art Service

    Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedziło ponad 102 tys. gości; w planach planetarium

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera