
Na stronie internetowej NASA Lunar Science Institute można znaleźć zdjęcia obszaru Księżyca, na którym ponad 40 lat temu wylądowała misja Apollo 12. Na zdjęciach widać elementy, które pozostały na Srebrnym Globie, jak i wcześniejszy bezzałogowy lądownik Surveyor 3.
Okazuje się jednak, że zebrane przez nią dane mogą służyć nie tylko badaniom astronomicznym, czy geologicznym, ale także dokumentowaniu najnowszej historii ludzkości. Na zdjęciach z LRO widać dwie historyczne misje księżycowe: Apollo 12 i Surveyor 3.
Misja Apollo 12 była drugim załogowym lądowaniem na Księżycu. W jej ramach astronauci wylądowali na powierzchni Księżyca 19 listopada 1969 roku na obszarze zwanym Oceanem Burz. Na miejsce lądowania celowo wybrano obszar w pobliżu punktu lądowania wcześniejszej bezzałogowej misji Surveyor 3. Do podstawowych celów misji należało zbadanie lądownika Surveyor 3, który znajdował się na Księżycu od 1967 roku.
Na współczesnych zdjęciach z sondy LRO widać urządzenia naukowe pozostawione ponad 40 lat temu przez astronautów Apollo 12: sejsmometr wraz z kilkoma innymi czujnikami (ALSEP), antenę (HGA), elementy systemu podtrzymywania życia (PLSS), pozostałość po module księżycowym, a także lądownik z misji Surveyor 3. Wyraźnie widać też ścieżki wydeptane przez astronautów podczas eksplorowania powierzchni Srebrnego Globu. Można także dostrzec cień flagi wbitej w grunt księżycowy.
Sonda LRO po raz pierwszy uzyskała zdjęcia miejsca lądowania Apollo 12 w roku 2009. Kontynuowała fotografowanie tego obszaru w dalszym ciągu swojej misji, m.in. w okresie od 8 sierpnia, a 6 września 2011 roku i pomiędzy 31 października, a 27 listopada 2011 roku.
Zdjęcia zostały opublikowane na stronie internetowej amerykańskiego instytutu księżycowego (NASA Luna Science Institute) oraz na witrynie kamery sondy LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter Camera).
PAP - Nauka w Polsce
cza/ tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.