W Polsce zsynchronizowano odległe o ponad 400 km zegary atomowe

<strong>Udało się zsynchronizować zegary atomowe znajdujące się od siebie w odległości ponad 400 kilometrów.</strong> W tym niecodziennym projekcie badawczym połączono zegar z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borówcu pod Poznaniem z zegarem Głównego Urzędu Miar i Wag w Warszawie (GUM).

Eksperyment przeprowadzono w ramach łączącej ośrodki akademickie sieci światłowodowej PIONIER. O eksperymencie poinformowało na swojej stronie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), które jest operatorem sieci.


Operacja ta była o tyle skomplikowana, że dokładność takich zegarów jest bardzo duża - wynosi między 10^-13 a 10^-15. Dokładność 10^-15 oznacza, że w ciągu doby zegar może się pomylić najwyżej o 10^-10 sekundy. Tymczasem popularny system satelitarny ma dokładność tylko 10^-7. Przesłanie danych o czasie zwyczajną drogą internetową nie byłoby więc wystarczająco dokładne. Zsynchronizowanie zegarów było możliwe dzięki zastosowaniu infrastruktury szybkiej sieci światłowodowej.

Oprócz CBK PAN i GUM, w projekcie wzięły udział także trzy inne instytucje. Katedra Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dostarczyła urządzenia transmitujące sygnał wzorca czasu i częstotliwości po jednym włóknie światłowodowym, Telekomunikacja Polska S.A. - dostarczyła włókno światłowodowe w relacji Borówiec - Poznań oraz na terenie Warszawy, a PCSS jako operator sieci PIONIER, dostarczyło włókno światłowodowe w relacji Poznań - Warszawa.

Zegar atomowy to rodzaj zegara, którego działanie opiera się na zliczaniu okresów atomowego wzorca częstotliwości. Tak precyzyjny sygnał czasu i częstotliwości jest niezbędny w dzisiejszej nauce i badaniach, w których koniecznym warunkiem jest dokonywanie rozproszonych pomiarów, często w odległych od siebie miejscach, np. w radioastronomii, naukach o Ziemi czy też fizyce wysokich energii. Eksperyment ten to początek, zarówno nowej ery w metrologii, jak również nowych usług dla naukowców.

Sieć PIONIER to ogólnopolska szerokopasmowa sieć optyczna stanowiąca bazę dla badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze informatyki i telekomunikacji, nauk obliczeniowych (gridy, itp.), aplikacji oraz usług dla społeczeństwa informacyjnego. Wybudowana w całości ze środków ówczesnego, nieistniejącego już dziś Komitetu Badań Naukowych, w chwili obecnej łączy 21 ośrodków Miejskich Sieci Akademickich i 5 Centrów Komputerów Dużej Mocy za pomocą własnych łączy światłowodowych. PIONIER jest pierwszą w Europie krajową siecią akademicką wykorzystującą własne światłowody z technologią DWDM i transmisją 10GE.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Gran Via, jedna z głównych ulic Madrytu. 28.04.2025 EPA/BORJA SANCHEZ-TRILLO

    Ekspert o przyczynie blackoutu na Płw. Iberyjskim: splot wielu czynników, a później efekt domina

  • Fot. materiały prasowe

    Prawie 200 mln zł w konkursie NCBR i Orlen

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera