Oaza pod pustynią Atacama

Pod powierzchnią pustyni Atacama, jednego z najbardziej niegościnnych miejsc na Ziemi, odkryto prawdziwą oazę mikroorganizmów. Gdyby na innych planetach Układu Słonecznego istniało życie, musiałoby przetrwać w równie trudnych warunkach. 

Zaledwie dwa metry pod powierzchnią pustyni Atacama w Chile istnieje "oaza" mikrobów. Naukowcy z Centrum Astrobiologii w Hiszpanii i Katolickiego Uniwersytetu Północnego w Chile odkryli ją dzięki urządzeniu, które może być zastosowane do podobnych zadań na innych planetach, takich jak Mars – informują naukowcy w piśmie "Astrobiology".

Naukowcy odkryli bakterie i archeony - bezjądrowe jednokomórkowce, lubiące ekstremalne środowisko życia.

"Nazwaliśmy to oazą mikrobów, ponieważ odkryliśmy mikroorganizmy żyjące w środowisku bogatym w minerał halit (tworzący sól kamienną), który bardzo silnie absorbuje wodę" – opisuje Victor Parro z Centrum Astrobiologii.

Ponadto, dzięki strukturze kryształów, osiadają na nich nawet śladowe ilości wilgoci. Formują się cieniutkie warstewki wody, grubości kilku mikronów. Naukowcy podkreślają, że w tym środowisku nie ma ani dostępu tlenu, ani światła słonecznego.

Do badań użyto urządzenia SOLID (Signs of Life Detector – Czujnik Śladów Życia), który zaprojektowano z myślą o przyszłej misji na Marsa. Jego sercem jest biochip, zawierający ok. 450 antyciał, dzięki którym można zidentyfikować materiał biologiczny, taki jak cukier, DNA czy białka, a następnie pobrać go, przechować i zbadać.

"Jeśli na Marsie żyją podobne mikroby lub ich pozostałości, w podobnych warunkach jak te na Atacamie, oznacza to, że możemy je namierzyć za pomocą takiego urządzenia jak SOLID" – dodaje Parro.

Jak dodał, na Marsie stwierdzono występowanie podobnych warunków geologicznych. "Duża koncentracja soli ma podwójny efekt: absorbuje wodę pomiędzy kryształami oraz obniża temperaturę zamarzania wody. Cienkie warstewki wody mogą zamarzać w temperaturze poniżej zera, aż do minus 20" – dodaje naukowiec.

PAP - Nauka w Polsce

krx/ ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera