Cynk może ratować życie dzieci z zapaleniem płuc

Podawanie suplementów cynku znacznie podnosi szansę na przeżycie leczonego antybiotykami ciężkiego zapalenia płuc u dzieci - informuje pismo &quot;BMC Medicine&quot;. <br />

Infekcje dróg oddechowych - w tym zapalenie płuc - to częsta przyczyna śmierci dzieci poniżej piątego roku życia, zwłaszcza w krajach rozwijających się.

Badania przeprowadzone przez naukowców z ugandyjskiego uniwersytetu Makerere objęły 350 dzieci w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat. Były one leczone antybiotykami z powodu zapalenia płuc - przy czym połowa otrzymywała suplement cynku, a pozostałe - placebo. Dzieci, które dostawały placebo wybrano losowo (randomizowana, podwójnie ślepa próba).

Choć sam przebieg choroby był w obu grupach w zasadzie taki sam (jeśli brać pod uwagę czas ustąpienia gorączki, ustępowanie zmian w płucach i nasycenie krwi tlenem), to śmiertelność w grupie przyjmującej cynk była trzykrotnie niższa - 4 proc. wobec 12 proc. w kontrolnej grupie, która otrzymywała placebo. Efekt był jeszcze wyraźniejszy w przypadku dzieci zarażonych wirusem HIV - podając cynk udawało się ocalić dodatkowo aż 26 dzieci na każdych 100 leczonych.

Jak wyjaśnia prof. James Tumwine, cynk pobudza aktywność układu odpornościowego, a niedobór cynku jest zjawiskiem powszechnym w krajach rozwijających się. Tymczasem koszt suplementu cynku potrzebnego do uratowania jednego ugandyjskiego dziecka to zaledwie 4 dolary.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ krf/bsz


Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera