Skakuny precyzyjnie oceniają odległość dzięki zielonemu światłu

Oczy pająków z rodziny skakunów posiadają ciekawy system percepcji głębi, który pomaga im skutecznie polować. Kluczowa dla precyzji ich skoków na ofiarę jest zdolność do reagowania na światło zielone - czytamy na łamach "Science".

Duża grupa organizmów, w tym - ludzie - oceniają odległość do jakiegoś obiektu dzięki pracy (zmianom grubości) soczewek w ich oczach. Inne zwierzęta radzą sobie, poruszając głową, a odległość do obiektu oceniają na podstawie informacji związanych z prędkością, z jaką obraz obiektu przemieszcza się po ich siatkówce. Aby lepiej ten efekt zrozumieć, wystarczy - trzymając dłoń przed oczami - poruszać głową z boku na bok. Ręka wydaje się poruszać bardziej, przedmioty w tle - mniej.

Zupełnie inny mechanizm, który polega na porównaniu rozmytej i ostrej wersji tego samego obrazu, wykorzystują pająki należące do skakunów - informują naukowcy. Pająki te nie tkają sieci, tylko aktywnie polują, a ofiar dopadają w jednym, celnym skoku.

Podobny mechanizm służy również ludziom, kiedy z grubsza oceniają odległość pomiędzy przedmiotami. Pewne pojęcie o nim daje zdjęcie, na którym pierwszy plan jest niewyraźny, a tło ostre jak brzytwa. Do tej pory nie było jednak wiadomo, czy jakieś zwierzęta wykorzystują taką właśnie metodę do określania odległości dzielącej je od jakiegoś obiektu.

O tym, że metoda ta przydaje się również skakunom, przekonał się Takashi Nagata z Osaka City University w Osace (Japonia) i jego współpracownicy, analizujący wszystkie cztery warstwy siatkówki środkowej pary oczu pająka. (Skakuny mają trzy - cztery rzędy oczu, wśród których najlepiej wykształcona jest para środkowa, dająca kolorowy i stereoskopowy obraz. Pozostałe oczka rejestrują głównie zmiany natężenia światła i ruch w otoczeniu).

Nowe badania pokazały, że jedna z warstw ich siatkówki nie reaguje na światło zielone. Kiedy pająk znajduje się w świetle, którego spektrum fal obejmuje zieleń (jak np. zwykłe światło "dzienne"), część jego oka odbiera obrazy ostre, inna część - rozmyte. Właśnie ta różnica ostrości pozwala pająkowi ocenić głębię i odległość od jakiegoś przedmiotu.

Swoją hipotezę badacze potwierdzili, umieszczając pająki w świetle składającym się z fal o różnych długościach. Skoki pająków oświetlonych światłem, którego jedną ze składowych stanowiła zieleń, były jak zwykle precyzyjne. Skakuny przebywające w innym świetle, np. czerwonym (w którym wśród składowych zabrakło zieleni) - skacząc, najczęściej chybiały celu.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    2,1 dziecka na kobietę może nie wystarczyć, by populacja ludzi przetrwała

  • Fot. Adobe Stock

    Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera