Portugalscy naukowcy z uniwersytetu UTAD w Vila Real opracowali aplikację telefonu komórkowego dla osób głuchoniemych.
Podstawowym zadaniem nowego telefonu jest umożliwienie szybkiego kontaktu z centrum alarmowym. Użytkownik nie musi mówić, ani wysyłać SMS-a. Komunikacja odbywa się dzięki wyborowi odpowiedniego symbolu graficznego, który działa jak rozmowa z numerem 112.
"Każdemu symbolowi przypisany jest właściwy opis sytuacji, o której zaistnieniu chce poinformować jego użytkownik. Służby alarmowe z łatwością będą mogły odczytać szczegóły wiadomości, a na podstawie wysłanego kodu zlokalizować miejsce pobytu osoby potrzebującej pomocy" - poinformował Francisco Godinho z zespołu badawczego z Vila Real.
Portugalscy badacze poinformowali, że będą w najbliższych miesiącach udoskonalać rozwiązania teleinformatyczne dla głuchoniemych. "Mamy nadzieję, że ich rozwój pomoże także osobom w podeszłym wieku. "+SOSPhone+ jest dowodem na to, jak rola technologii może podnieść jakość życia osób specjalnej troski" - dodał Francisco Godinho.
Nowa aplikacja powstała w efekcie prac badawczych na Wydziale Inżynierii Biomedycznej portugalskiego uniwersytetu UTAD. W realizacji projektu współpracowali również uczeni z Wydziału Energii tejże uczelni. Całość została skoordynowana przez powstałe w 2001 r. Centrum Inżynierii Rehabilitacyjnej w Technologiach Informatycznych i Komunikacyjnych (CERTIC) z Vila Real.
PAP - Nauka w Polsce, Marcin Zatyka
zat/ tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.