
Popularyzacja nauk biomedycznych jest dla niego "sztuką ukazywania w przystępny sposób tego, co w nauce najciekawsze i jednocześnie pozwalające nam wszystkim przybliżyć się do rozumienia fenomenu życia". Od wielu lat przybliża nauki biomedyczne gościom Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki i cyklicznych wykładów "Medyczne Środy".<strong> Dr n. med. Marek Jurgowiak, starszy wykładowca w Katedrze i Zakładzie Biochemii Klinicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest kandydatem - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.</strong>
Jak mówi, nauka wydaje się być nieskończoną dziedziną działań człowieka, a popularyzacja nauk biomedycznych powinna służyć człowiekowi. To ludzie są bowiem twórcami postępu osiąganego dzięki pracy laboratoriów naukowych, a jednocześnie ostatecznymi konsumentami efektów prac badawczych.
"Myślę, że nawet najdrobniejsze działania na tym polu są cenne i godne uwagi a dostrzeżenie ich przez innych może przynieść tyleż samo satysfakcji intelektualnej, co wzmocnienie wiary, że warto parać się tym zajęciem" - przyznaje kandydat.
W swojej działalności popularyzacyjnej dr Jurgowiak stara się pokazywać, że w polskich ośrodkach naukowych prowadzone są prace badawcze na najwyższym poziomie i to takie, które wpisują się w główne nurty badawcze stanowiące o postępie w naukach biologicznych i medycznych.
Artykuły jego autorstwa popularyzujące wiedzę biomedyczną ukazują się m.in. w pismach "Wiedza i Życie", "Focus", "Gazeta Wyborcza". Autor współpracuje też z uczelnianymi "Wiadomościami Akademickimi", a w biuletynie Izby Lekarskiej "Primum non Nocere" jest pomysłodawcą i pisze teksty do działu "Nowe w Nauce".
Pierwsze popularyzatorskie kroki stawiał w czasopiśmie "Wiedza i Życie". "To wtedy dotarło do mnie, że warto naukę wyprowadzać z ciemnych sal wykładowych na światło dzienne i dzielić się tym, co w niej interesujące szczególnie z młodym, ciekawym świata człowiekiem" - wspomina dr Jurgowiak.
Jednocześnie pisał artykuły do pisma "Wszechświat". Następne były publikacje w czasopiśmie dla nauczycieli "Biologia w Szkole". W 1999 r. nakładem Wydawnictwa PZWL ukazał się podręcznik jego autorstwa "Biologia - przed egzaminem na akademie medyczne".
"Był to podręcznik repetytorski, w którym starałem się przekazać czytelnikowi wiedzę biologiczną w ciekawym ujęciu i z zacięciem popularyzatorskim. Książka do dzisiaj służy młodzieży licealnej i akademickiej, a także czytana jest przez wszystkich zainteresowanych biologią" - zapewnia autor.
W kolejnych latach zaangażował się w Festiwal Nauki i Sztuki UMK. Medicalia i Medyczne Środy pozwalają mu na bezpośredni kontakt ze słuchaczami i widzami zainteresowanymi wiedzą biomedyczną. Tłumaczy im m.in., dlaczego organizmy się starzeją, jak umierają komórki, czy witaminy mogą szkodzić i co wiemy po 100 latach badań o chorobie Alzheimera.
Jego zaangażowanie w pracę dydaktyczną z młodzieżą akademicką doceniono w listopadzie 2011 r. - odebrał wówczas Wyróżnienie Indywidualne Rektora UMK za działalność dydaktyczną.
Więcej o pracy popularyzatorskiej dra Jurgowiaka w serwisie Nauka w Polsce tutaj.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.