Naukowiec z Sieci Łukasiewicz jednym z głównych doradców Komisji Europejskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prof. dr inż. Rafał Łukasik z Sieci Badawczej Łukasiewicz (SBŁ) został powołany do Grupy Głównych Doradców Naukowych Komisji Europejskiej – poinformowała w środę SBŁ. Zajmie się bezpieczeństwem technologicznym, transformacją energetyczną i rozwojem sztucznej inteligencji.

Jak podano w komunikacje przesłanym PAP, prof. Łukasik jest dyrektorem Departamentu Badań i Innowacji Centrum Łukasiewicz, podmiotu koordynującego SBŁ. Stanowisko w grupie doradców będzie zajmował przez trzy lata, z możliwością przedłużenia o kolejne dwa. Aktualna kadencja grupy rozpoczęła się 16 maja br.

Zadaniem Grupy Głównych Doradców Naukowych (Group of Chief Scientific Advisors, GCSA) jest udzielanie Kolegium Komisarzy Europejskich aktualnych i niezależnych opinii naukowych na różne tematy, w tym kwestie uznane przez Parlament Europejski i Radę za szczególnie istotne. To grono tworzy od pięciu do siedmiu badaczy z Europy (w tej kadencji jest ich siedmioro) o uznanym dorobku naukowym oraz doświadczeniu w doradztwie instytucjom publicznym i komunikacji nauki.

„Planuję skoncentrować się na bezpieczeństwie technologicznym, transformacji energetycznej oraz rozwoju sztucznej inteligencji w zgodzie z wartościami europejskimi” – powiedział cytowany w komunikacie prof. Łukasik, ekspert w dziedzinie inżynierii chemicznej, autor ponad 130 publikacji i 5 patentów.

Zapowiedział, że chce wspierać Komisję Europejską w opracowywaniu opartych na naukowych dowodach strategii, które zwiększają odporność i konkurencyjność Europy. Jako główne obszary swoich planowanych działań wskazał obronność, AI i biotechnologię.

„Jednym z wyzwań jest przeciwdziałanie polaryzacji opinii publicznej wokół decyzji opartych na wiedzy naukowej. Grupa musi więc działać nie tylko ekspercko, ale i empatycznie. Rosnąca liczba zagrożeń transgranicznych, od pandemii, przez cyberataki i skutki zmian klimatu, aż po wyzwania geopolityczne, wymaga interdyscyplinarnego podejścia i szybkiej reakcji” – ocenił naukowiec.

Dodał, że jego zdaniem członkowie grupy powinni się też zająć określeniem mechanizmów finansowania badań i efektywniejszego ich wykorzystywania do rozwoju konkurencyjności europejskiej gospodarki.

„Inwestycje w rozwój krajowych ekosystemów innowacji mają sens i mogą prowadzić do realnej zmiany pozycji Polski w europejskiej polityce naukowej. Mam nadzieję, że to wyróżnienie będzie inspiracją dla młodszych badaczy i liderów nauki, by efektywnie odpowiadać na wyzwania, przed którymi staje Europa” – podkreślił prof. Łukasik.

Do Sieci Badawczej Łukasiewicz, założonej w 2019 r., należą 22 instytuty badawcze zlokalizowane w 12 miastach Polski. Jednostką koordynującą pracę instytutów jest Centrum Łukasiewicz. Powołanie SBŁ stanowiło element Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020, tzw. "Planu Morawieckiego" – planu gospodarczego przygotowanego w 2016 r. pod kierownictwem Mateusza Morawieckiego, ówczesnego wicepremiera.(PAP)

Nauka w Polsce

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Przemysław Stanula

    Poznań/ Prof. Francis Fukuyama doktorem honoris causa UAM

  • Fot. Adobe Stock

    Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła listę stu najzdolniejszych młodych badaczy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera