<strong>Prof. prawa</strong>, znawca problematyki prawa i kultury Dalekiego Wschodu, wieloletni prodziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, <strong>ks. Antoni Kość zmarł w środę w Lublinie.</strong> Miał 62 lata.
Od marca 1975 r. przez dwa lata studiował jęz. japoński w Center for Japanese Studies w Kamakura koło Tokio, pracując równocześnie w szkole niedzielnej jako nauczyciel jęz. angielskiego. W latach 1976-1978 studiował filozofię prawa na Sophia University w Tokio. W roku 1978 wyjechał do Niemiec i podjął dalsze studia prawnicze na uniwersytecie we Freiburgu, które ukończył doktoratem.
Następnie w latach 1982-1983 studiował prawo anglo-amerykańskie w Chicago University w USA. W roku 1983 wrócił do Japonii, by pracować na stanowisku profesora w Nanzan University w Nagoya. W latach 1988-1989 podjął dalsze studia, tym razem z prawa kanonicznego, na Uniwersytecie Gregoriana w Rzymie.
Następnie w 1989 r. rozpoczął kurs języka koreańskiego w Yonsei University w Seulu, a w roku 1991 podjął pracę na stanowisku profesora w Seoul National University i w Sogang University w Seulu.
Od 1994 r. pracował na Wydziale Prawa Kanonicznego i Świeckiego KUL. W roku 1998 uzyskał habilitację w dziedzinie nauk prawnych w zakresie prawa (specjalność: filozofia prawa) na podstawie rozprawy „Prawo a etyka konfucjańska w historii myśli prawnej Chin”. Od stycznia 1999 r. kierował Katedrą Filozofii Prawa. W marcu 2002 uzyskał tytuł naukowy profesora nauk prawnych.
W latach 2000-2008, przez dwie kadencje, pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, a w latach 2005-2008 – dyrektora Instytutu Ogólnych Nauk o Prawie KUL.
Prowadził zajęcia dydaktyczne z teorii i filozofii prawa, prawa japońskiego, historii myśli prawnej kultury chińskiej, filozoficznych podstaw prawa chińskiego, doktryn polityczno - prawnych. Jest autorem ok. 150 publikacji z zakresu teorii i filozofii prawa.
Ks. prof. Antoni Kość należał do Międzynarodowego Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej oraz Komisji Prawniczej Oddziału PAN w Lublinie. Był wiceprezesem Towarzystwa Naukowego KUL.
„Msza św. żałobna zostanie odprawiona 13 grudnia o godz. 12.15 w Kościele Akademickim KUL, a uroczystości pogrzebowe odbędą się 14 grudnia w Pieniężnie” – poinformował rzecznik prasowy KUL Radosław Hałas.
PAP - Nauka w Polsce
ren/ ls/ tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.