Gumowe ucho nietoperza

Nietoperze są w stanie zmodyfikować kształt swoich uszu dwa razy szybciej od mrugnięcia okiem. Dostrojenie się do bodźców słuchowych zajmuje im około 100 milisekund - czytamy w piśmie "Physical Review Letters". 

Znane ze swych zdolności nawigacyjnych nietoperze potrafią używając echolokacji dopaść swoją ofiarę w kompletnych ciemnościach. Manewry te perfekcyjnie opanowały nietoperze z rodziny podkowcowatych, które w odróżnieniu od swoich krewnych wydają dźwięki przez nos. Podkowcowate świetnie radzą sobie w trudnych warunkach, np. przy gęstej roślinności, która może zakłócać odbiór.

Naukowcy z Virginia Tech w USA i Uniwersytetu Shandong w Chinach pod kierunkiem prof. Rolfa Muellera wykorzystali w swojej analizie specjalną kamerę z rejestracją dużej szybkości i tomografię komputerową wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu byli w stanie odtworzyć trójwymiarowy obraz deformacji zachodzących w obrębie ucha zewnętrznego nietoperzy.

Analiza komputerowa wykazała, że zmiana kształtu ucha ma związek z konkretnym zadaniem stojącym przed nietoperzem, przy czym dostosowanie się zajmuje tym ssakom średnio jedną dziesiątą sekundy, nawet jeśli ucho musi wykonać manewr zmieniający totalnie jego ustawienie.

W swoich wcześniejszych pracach prof. Mueller analizował m.in. różnice w kształcie ucha poszczególnych gatunków nietoperzy i ich wpływ na funkcjonowanie ich wewnętrznego systemu nawigacji.

PAP - Nauka w Polsce

koc/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera