<p> <strong>Autorzy najlepszych prac licencjackich i magisterskich o tematyce związanej z Tarnowem otrzymali w piątek nagrody im. Tadeusza Tertila</strong>, przyznawane corocznie przez władze tego małopolskiego miasta. </p>
Kapituła konkursu punktowała użyteczność, innowacyjność oraz badawczość pracy.
Za najlepszą pracę magisterską z dziedziny humanistyczno-społecznej uznano pracę Magdaleny Madei „Etymologia ludowa oraz naukowa nazw miejscowych i terenowych gminy Skrzyszów w powiecie tarnowskim”. Najwyższą ocenę w dziedzinie techniczno–przyrodniczej otrzymał Szczepan Baran za pracę „Tarnów – miasto sieć – koncepcja rozwoju”. Praca Magdaleny Drozdowicz „Rekreacja ruchowa kobiet po 50. roku życia z Tarnowa” została nagrodzona w kategorii najlepsza praca licencjacka.
Autorzy najlepszych prac magisterskich otrzymali po 3 tys. zł, a laureatka nagrody za pracę licencjacką – 1,5 tys. zł. Zwycięskie prace zostały opublikowane na stronach internetowych miasta Tarnowa i powiatu tarnowskiego.
Ogłoszenie wyników konkursów nastąpiło na piątkowej uroczystej wspólnej sesji rad miasta i powiatu tarnowskiego.
Jak poinformowała rzeczniczka tarnowskiego magistratu, Dorota Kunc-Pławecka, w tym roku na konkurs wpłynęło siedem prac (pięć magisterskich i dwie licencjackie) z sześciu małopolskich uczelni wyższych: dwóch tarnowskich - Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej - oraz czterech krakowskich: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego, Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej.
Tadeusz Tertil (1864-1925) był burmistrzem Tarnowa w latach 1907–1923, z przerwą spowodowaną przez okupację Tarnowa przez wojska rosyjskie w latach 1914–1915. Był też posłem do Rady Państwa w Wiedniu i Sejmu Krajowego Galicji we Lwowie oraz członkiem Polskiej Komisji Likwidacyjnej.
Za czasów jego urzędowania na stanowisku burmistrza powstało szereg ważnych dla Tarnowa inwestycji. Najważniejsze z nich to wodociąg, elektrownia, nowoczesny gmach dworca kolejowego, linia tramwajowa łącząca ulicę Lwowską z dworcem kolejowym oraz warsztaty kolejowe.
PAP - Nauka w Polsce
rgr/ hes/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.