
Rektor Szkoły Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie Piotr Wachowiak odebrał w czwartek w Kijowie dyplom doktora honoris causa Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego im. Wadyma Hetmana (KNEU).
Decyzja o nadaniu Wachowiakowi tytułu doktora honoris causa tej uczelni zapadła 27 lutego.
Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny to "uczelnia, z którą SGH współpracuje od lat. Ta współpraca jest bardzo dobra. (...) Chciałbym podkreślić, że odbieram dyplom doktora honoris causa nie tylko jako wyraz uznania dla mnie, ale przede wszystkim dla naszej alma mater. Bardzo się cieszę, że otrzymałem to najwyższe wyróżnienie w imieniu naszej uczelni" – podkreślił Wachowiak w rozmowie z PAP.
"Chciałbym przede wszystkim, żebyśmy koncentrowali się wokół tych najważniejszych wartości, takich jak prawda, uczciwość, szacunek, ale także żebyśmy się wspierali. (...) Musimy być razem, bo dzięki temu, że jesteśmy razem, możemy odnieść sukcesy. Pragnę, żeby ta straszliwa wojna w Ukrainie jak najszybciej się zakończyła, ale trzeba powiedzieć, że naród ukraiński jest bardzo dzielny i walczy nie tylko o swój pokój, ale też o pokój w Polsce, Europie i na całym świecie" - zaznaczył rektor SGH.
Według rektora KNEU Dmytra Łukianenki, w czasach wojny uczelnie stają się nie tylko ośrodkami badań naukowych i rozpowszechniania wiedzy, ale też, przede wszystkim, wyznaczają moralny, duchowy i intelektualny system wartości społeczeństwa.
"Szkoła Główna Handlowa w Warszawie z jej rektorem, profesorem Piotrem Wachowiakiem, jest liderem nie tylko w udzielaniu bieżącej pomocy Ukrainie, ale także w kształtowaniu strategii powojennego rozwoju i odbudowy jej gospodarki" – podkreślił rektor KNEU.
Wachowiak podziękował za otrzymane wyróżnienie rektorowi i Radzie Naukowej KNEU. "Od teraz będę tu częstym gościem, bo stałem się członkiem społeczności tego uniwersytetu. Jestem z tego powodu bardzo dumny" – przyznał rektor SGH.
Szef ambasady RP w Kijowie Piotr Łukasiewicz, który wziął udział w uroczystości, zapewnił, że Ukraina zwycięży w wojnie z Rosją. "Ten kraj zwycięży również dzięki nauce - dzięki temu, co osiągnęliście w ciągu tych 30 lat, a zwłaszcza dzięki temu, co osiągacie w tym najstraszniejszym czasie, jakim jest czas wojny" – zwrócił się polski dyplomata do gospodarzy czwartkowej uroczystości.
Łukasiewicz dodał, że Ukraina zwycięży również dzięki przyjaciołom. "Polska jest takim przyjacielem Ukrainy. Dzisiejszy dzień jest dowodem na to, że współpracujemy we wszystkich możliwych dziedzinach. Ta współpraca jest bardzo owocna i intensywna" – podkreślił szef polskiej misji dyplomatycznej w Kijowie.
SGH i KNEU podpisały w 2017 r. protokół ustaleń i porozumienie o wymianie studenckiej. Warszawska uczelnia współpracowała z KNEU m.in. w związku z utworzeniem i funkcjonowaniem Ukraińskiej Diaspory Naukowej w Polsce oraz badaniem sytuacji naukowców na uchodźstwie.
Rektorzy SGH i KNEU podpisali 8 października 2024 r. list intencyjny o partnerstwie w sprawie ustanowienia programów podwójnych dyplomów. Partnerstwo przewiduje liczne działania na rzecz ustanowienia tych programów zarówno na poziomie studiów licencjackich, jak i magisterskich.
Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)
Nauka w Polsce
ira/ szm/ lm/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.