Gładkie, spadziste dachy mogą dostarczać nawet o 50 proc. więcej wody deszczowej niż płaskie dachy pokryte żwirem - do takich wniosków doszli naukowcy z Barcelony, którzy sugerują włączanie systemów zbierania deszczówki do planów urbanizacyjnych. Taka woda może być wykorzystywana m.in. do podlewania ogrodów.
W jednym z badań, którego opis opublikowano w magazynie "Water Research", badacze wykazują, że dachy są "najlepszym z wariantów zbierania wody deszczowej na obszarach zurbanizowanych, choć nie wszystkie z nich spełniają dobrze tę funkcję, dlatego należy wybierać najwłaściwsze rozwiązania".
Okazuje się, że dachy płaskie i spadziste, pokryte materiałami z blachy czy plastiku, umożliwiają zebranie o 50 proc. więcej wody niż dachy płaskie i chropowate. Pod uwagę wzięto cztery dachy na terenie uniwersyteckiego kampusu: trzy spadziste (kryte blachą lub materiałami poliwęglanowymi) i jeden płaski posypany żwirem - podaje serwis EurekAlert.
Autorzy badania stworzyli model, który określał ilość wody spływającej po danej powierzchni i jej potencjalne ubytki. Woda ze spadzistych dachów z punktu widzenia właściwości fizycznych i chemicznych była lepsza niż z płaskich. Przejawiało się to w większości parametrów, m.in. przewodności.
"Deszczówka powinna być traktowana jako alternatywne źródło wody. Mogłoby to ponadto zapobiec powodziom i niedoborom wody" - powiedział Farreny. Rezultaty badania mogą być istotne dla samorządów i urbanistów. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu deszczówką wodę można by wykorzystać do mycia samochodów, podlewania ogrodów, mycia ulic czy nawet prania.
Autor innego badania na temat deszczówki z tego samego uniwersytetu Tito Morales-Pinzon twierdzi tymczasem, że "koszty i wpływ na środowisko systemów zbierania wody deszczowej nie zostały jeszcze określone". "Może się okazać, że jakiś materiał jest wydajny w przypadku zbierania i gromadzenia deszczówki, ale może być zbyt drogi" - wyjaśnił.
Jeden z przeprowadzonych przez jego zespół eksperymentów wykazał, że najlepsze systemy zbierania wody opierają się na zbiorniku znajdującym się na dachu. We wnioskach z badania, opublikowanych w magazynie "International Journal of Life Cycle Assessment", badacze również zwracają uwagę na odpowiednie planowanie systemów gromadzenia deszczówki i dostosowywanie ich od późniejszego przeznaczenia wody.
PAP - Nauka w Polsce
mrt/ tot/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.