Zupełnie niedawno ewolucja doprowadziła do powstania nowego gatunku wróbli - twierdzą cytowani przez BBC naukowcy, którzy przebadali te ptaki genetycznie. <br />
Włoski wróbel - przekonują badacze - jest krzyżówką wszędobylskiego wróbla zwyczajnego z wróblem śródziemnomorskim. Kwestia, czy można mówić o nim jako o odrębnym gatunku, powodowała od jakiegoś czasu wśród naukowców spory. Wiele atlasów ornitologicznych zdążyło już uwzględniać wróbla włoskiego jako odrębny gatunek. Teraz naukowcy z Oslo na łamach pisma "Molecular Ecology" ogłosili, że mają przekonujące dowody, pozwalające go wyraźnie zaklasyfikować.
Zespół pod kierunkiem biologa ewolucyjnego z Uniwersytetu Oslo, Glenna-Petera Saetre badał populacje wróbli włoskich i śródziemnomorskich, które występują w tych samych okolicach południowo wschodnich Włoch. Pobrali od ptaków próbki krwi, z których wyodrębnili DNA.
"Badając genetykę wróbli wykazaliśmy rozstrzygająco, że wróbel włoski ma mieszane pochodzenie - jest on hybrydą wróbla zwyczajnego i śródziemnomorskiego" - powiedział Saetre. "Nie mniej ważne jest to, że nie krzyżuje się z wróblem śródziemnomorskim, choć żyje tuż obok niego" - dodał.
Naukowcy nie odnotowali przypadków krzyżowania się przedstawicieli obu grup. Sądzą, że powstała między nimi bariera reprodukcyjna. Być może osobniki z obu grup nie wydają się sobie atrakcyjne albo też inne są terminy ich sezonów rozrodczych - spekuluje Saetre.
W biologii ewolucyjnej definicja odrębnego gatunku nie jest zbyt ostra. Profesor genetyki ewolucyjnej z University of Cambridge, William Amos uważa, że najważniejszym kryterium odrębności jest "możliwość stwierdzenia, że różne gatunki to takie, które w warunkach naturalnych nie krzyżują się ze sobą".
Jeśli bariera reprodukcyjna między wróblami śródziemnomorskimi i włoskimi utrzyma się jeszcze jakiś czas, obie grupy będą się z pokolenia na pokolenie coraz bardziej genetycznie różnić.
PAP - Nauka w Polsce
zan/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.