Zmodyfikowana E.coli walczy z bakteriami

Naukowcy z Singapuru zmodyfikowali niegroźne bakterie E.coli tak, by walczyły z odporną na leki pałeczką ropy błękitnej, która jest przyczyną śmiertelnych infekcji u ludzi z osłabionym systemem immunologicznym - informuje Reuters. <br />


Naukowcy z Nanyang Technological University zmodyfikowali niegroźny szczep bakterii Escherichia coli, występujący normalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystując syntetyczne DNA wyposażyli go w system służący do wykrywania, atakowania i niszczenia bakterii Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej). "Stworzona przez nas bakteria powstrzymała wzrost patogenu w 90 proc." - powiedział główny autor raportu, Matthew Wook Chang.

Naukowcy zaprojektowali syntetyczne DNA, które następnie wprowadzili do bakterii E.coli. Umożliwia to zmodyfikowanym bakteriom wykrywanie patogenu, produkcję zabójczej dla Pseudomonas aeruginosa substancji - piocyny, i uwalnianie jej na zewnątrz. W przeciwieństwie do antybiotyków, które zwalczają wszystkie mikroorganizmy, zmodyfikowana E.coli walczy tylko z konkretną bakterią - Pseudomonas aeruginosa. Wprowadzenie zmodyfikowanej E.coli zmniejszyło liczebność komórek pałeczki ropy błękitnej 99 proc. i powstrzymało tworzenie się biofilmu (czyli makrokolonii) o 90 proc.

Autorzy badań mają nadzieję, że tą samą metodę można wykorzystać do walki z innymi bakteriami, takimi jak wywołująca cholerę Vibrio cholerae. "Możemy z łatwością zmodyfikować narzędzie wykrywające" - zapewnił Chang.

Teraz naukowcy testują nową metodę na zwierzętach. Potem chcą rozpocząć testy na ludziach. Badacze z Nanyang Technological University mają też nadzieję, że po przejściu pomyślnie testów klinicznych zmodyfikowana E.coli mogłaby być używana jako probiotyk, czyli kultura bakteryjna pozytywnie działająca na organizm nosiciela, dodawana do żywności, np. jogurtów.

Pałeczka ropy błękitnej jest przyczyną m.in. wielu infekcji szpitalnych. Atakuje osoby o osłabionym systemie odpornościowym. Szczególnie narażeni są pacjenci chorujący na mukowiscydozę. Pseudomonas aeruginosa wywołuje liczne infekcje, w tym sepsę i zapalenie opon mózgowych, szczególnie groźne dla dzieci i noworodków.

Raport badań opublikowany został w "Molecular Systems Biology".

PAP - Nauka w Polsce

stm/ pmw/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: ESA &amp; NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera