Mózgi ludzi i szympansów inaczej się starzeją

Mózg człowieka starzeje się inaczej niż mózg szympansa - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences". 



U ludzi w miarę starzenia się mózg zmniejsza swoją objętość, u szympansów nie zachodzi takie zjawisko - wynika z badań zespołu kierowanego przez antropologa Cheta Sherwooda z George Washington University.

Interdyscyplinarny zespół naukowców badał objętość wybranych obszarów mózgu u 87 ludzi w wieku 22-88 lat i 99 szympansów w wieku 10-51 lat. Za pomocą rezonansu magnetycznego mierzono rozmiar m.in. hipokampu oraz płatów czołowych. Te struktury odpowiedzialne są za pamięć.

Okazało się, że u szympansów nie dochodzi wraz z wiekiem do żadnej atrofii w tych obszarach.

"Bardzo nas to zdziwiło, że szympansy, które oddziela od ludzi zaledwie 6-8 mln lat ewolucji, nie posiadają podobnego wzorca starzenia się mózgu" - opisuje Sherwood.

Przedział wieku 22-88 lat u ludzi oraz 10-51 u szympansów obejmuje wiek dorosły w naturalnych warunkach. Ludzie żyjący w społecznościach zbieracko-łowieckich, którzy nie mają dostępu do nowoczesnej opieki medycznej, dożywają do osiemdziesięciu kilku lat. Szympansy na wolności dożywają ok. 45 lat, a w ogrodzie zoologicznym nawet ponad 60.

"Te badania wskazują, jak wyjątkowe w przypadku człowieka jest starzenie się mózgu - wyjaśnia badacz. - Jest co prawda wiele podobieństw pomiędzy człowiekiem a innymi zwierzętami w zakresie procesów degeneracyjnych, których doświadcza mózg. Jednak nasze badania dowodzą, że u ludzi nawet zdrowe, normalne starzenie się prowadzi do większej degeneracji mózgu niż u innych gatunków".

Jak podkreślają naukowcy, ludzie płacą taką cenę za długowieczność. Zarazem wyrażają nadzieję, że ich badania okażą się pomocne w zrozumieniu mechanizmu chorób neurodegeneracyjnych.

PAP - Nauka w Polsce

krx/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera