W odległości 15 i 18 lat świetlnych od Słońca odkryto dwa bardzo chłodne brązowe karły - informują astronomowie z Leibniz Institute for Astrophysics (AIP) w Poczdamie.
Najbliższy znany dotychczas brązowy karzeł znajduje się w odległości 12 lat świetlnych.
Co ciekawe, oba brązowe karły są bardzo chłodne. Temperatury na ich powierzchni sięgają tylko 500 stopni K, a więc okolic 230 stopni C, czyli temperatur, jakie osiągamy w kuchennych piekarnikach.
Przy tak niskich temperaturach powierzchni i niewielkich rozmiarach, brązowe karły tego typu są bardzo słabymi obiektami. Nie jest więc wykluczone, że w najbliższej okolicy Słońca znajduje się ich znacznie więcej niż do tej pory sądzili naukowcy.
Nie jest też wykluczone, że uznawana za najbliższą gwiazdę Proxima Centauri (dystans 4,2 roku świetlnego), wcale nie jest obiektem najbliższym naszemu Słońcu. Być może w bliższej odległości od naszej dziennej gwiazdy znajduje się jakiś chłodny brązowy karzeł podobny do tych odkrytych przez WISE.
PAP - Nauka w Polsce
aol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.