
<strong>Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się pierwsza synteza na temat polskich dworów rycerskich z czasów średniowiecza, ukazanych z perspektywy archeologicznej.</strong> Autorka, dr Anna Marciniak-Kajzer, skupiła się w swej pracy nie na typowym dla archeologów śledzeniu zmian typologicznych, ale na próbie rekonstrukcji życia codziennego ówczesnych.
Podstawowym problemem przy tworzeniu syntezy, który autorka podkreśla wielokrotnie w książce, to brak dostępu do wielu publikacji lub ich brak, mimo że badania zostały przeprowadzone.
Dr Marciniak-Kajzer krytykuje również klasyczny model przedstawiania zabytków z wykopalisk według kryterium surowcowego. Sama opisując wyposażenie dworów rycerskich stosuje podział funkcjonalny według sfer życia - militaria, wyposażenie kuchni i stołu czy przedmioty użytku osobistego, który jej zdaniem lepiej przybliża sposób życia ludzi epoki średniowiecza.
"Wynika to z przekonania, że archeolog nie jest kolekcjonerem tworzącym skomplikowane ciągi typologiczne i klasyfikującym odnalezione przedmioty. Zdecydowanie najbardziej, w odniesieniu do archeologii historycznej, przekonuje mnie rola archeologa jako badacza życia codziennego, którego ogranicza jedynie, skądinąd szeroki, margines milczenia źródeł pisanych" - pisze we wstępie. Apeluje również o poszerzenie i pogłębienie współpracy między archeologami i historykami.
Przystępując do napisania syntezy archeolog podjęła się zweryfikowania licznych mitów narosłych wokół zagadnienia. Miejsca, gdzie niegdyś stały dwory rycerskie, dziś znane są w literaturze jako "gródki stożkowate", czyli stanowiska archeologiczne z wyraźnie widoczną formą terenową w postaci kopca. Jednak, zdaniem autorki, taka definicja może być zbyt wąska. Badaczka próbuje również przekonać, że obecne nazewnictwo nie oddaje realiów i bardziej odpowiednie byłoby określenie "dworzysko stożkowate", gdyż "gród" kojarzony jest z organizmem państwowym i miastem. Dwory rycerskie należały jednak do jednej rodziny.
Na przeszkodzie przy stworzeniu jasnego wywodu stanął badaczce stan badań interesujących ją stanowisk. Większość z nich nie ma dokładnej chronologii ustalonej z pomocą metod fizykochemicznych czy dendrochronologii. Skala wykopów archeologicznych również nie jest wystarczająca do pełnej rekonstrukcji budynków; mimo tego archeolog próbuje z dostępnych danych zarysować ich najpełniejszy obraz.
Wydawałoby się, że dzięki masowo pozyskiwanym w czasie prac archeologicznym fragmentom ceramicznym naukowcy są w stanie powiedzieć sporo o jej użytkownikach. W przypadku naczyń analizowanych przez dr Marciniak-Kajzer tak jednak nie jest.
"Jest to źródło, którego znaczenia nie można przecenić. Niestety, właśnie jego masowe występowanie powoduje, że często nie jest traktowane z należytą uwagą i pieczołowitością" - ubolewa autorka. Mnogość sposobów klasyfikacji i opisu utrudnił badaczce wyciągniecie wniosków na temat funkcji czy technologii wykonania naczyń. Przy połowie opisywanych przez dr Marciniak-Kajzer stanowisk archeologicznych badacze zaledwie odnotowali obecność ceramiki, ale nie podali żadnych informacji na jej temat.
Każdy z rozdziałów poprzedzony jest krytycznym wprowadzeniem w temat. Powoduje to, że książka - poza tym, że jest doskonałą syntezą na temat dworów rycerskich na obszarze Polski - pełni funkcję dobrego podręcznika metodycznego dla przyszłych badaczy, zajmujących się nie tylko średniowieczem. Mimo szczątkowego zasobu danych badaczka nakreśliła próbę rekonstrukcji opisywanych przez nią budowli i ich znaczenia w średniowieczu na podstawie wszelkich osiągalnych źródeł. Książkę wyróżnia również, nieobecna pośród wielu syntez archeologicznych, refleksja natury metodologicznej.
Publikacja ilustrowana jest barwnymi wkładkami fotograficznymi i kilkudziesięcioma rysunkami zabytków i schematami.
***
Dr Anna Marciniak-Kajzer jest archeologiem pracującym na stanowisku adiunkta w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Jej doktorat traktował o fundacjach architektonicznych małopolskich Lelewitów. Prowadzi zajęcia z zakresu średniowiecza i metodologii archeologii historycznej. Badaczka sporo czasu poświęciła na wykopaliska, które prowadziła na kilkunastu stanowiskach, przede wszystkim na grodziskach i zamkach. Obecnie skupia się na zagadnieniu życia codziennego w średniowiecznej Polsce Centralnej i na Kujawach.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.