Historia i kultura

Nowa instytucja kultury zainaugurowała działalność

<strong>Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ) to nowa instytucja powstała w miejscu Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych. Misją placówki jest kreowanie rozwoju i innowacyjności w obszarze zarządzania muzeami i zbiorami publicznymi w Polsce.</strong> NIMOZ przejął również część kompetencji dawnego Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, obecnego Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID). Oficjalna inauguracja działalności instytucji miała miejsce w połowie maja.

Zakres działania NIMOZ obejmuje gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o muzeach i zbiorach publicznych, wyznaczanie standardów w muzealnictwie, w tym wspieranie procesu digitalizacji w muzeach, kształtowanie świadomości w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego w wymiarze społecznym.

Szczególnie ważnym aspektem działalności instytucji jest szeroko pojęta edukacja. Jednym z efektów działalności w tym zakresie będzie udział w przygotowaniu Raportu o stanie edukacji muzealnej w Polsce. Natomiast w październiku tego roku ruszy cykl szkoleń podnoszących kompetencję we wszystkich obszarach działalności muzeów.

"Naszym celem jest tworzenie nowoczesnej i kompetentnej instytucji kultury o otwartej filozofii działania, zachęcającej do współpracy tak środowiska zawodowo związane z muzeami, jak i wszystkich, którym bliskie jest budowanie nowoczesnego muzealnictwa w Polsce. Chcemy stać się forum wymiany myśli i doświadczeń muzealników, ale również przedstawicieli świata nauki, sztuki, biznesu, którzy podobnie jak my postrzegają muzea jako instytucje o ogromnym potencjale twórczym i wpływie na zmiany społeczne" - czytamy w oświadczeniu prasowym NIMOZ.

Dyrektor placówki dr hab. Piotr Majewski podkreślił w czasie uroczystej inauguracji, że muzea są jednymi z najważniejszych instytucji sprawujących opiekę nad polskim dziedzictwem kulturowym w formie materialnej. "Instytut będzie współtworzył strategię rozwoju polskiego muzealnictwa. Pierwszym jej efektem stanie się przygotowany przez zespół wybitnych ekspertów raport zawierający propozycje nowelizacji ustawy o muzeach" - zapowiedział.

Istotnym elementem działalności NIMOZ będzie popularyzacja w formie wydawnictw drukowanych - periodyków. "Cenne, bezcenne, utracone" i "Muzealnictwo". Organizacja wystąpi także w charakterze współorganizatora Salonu Książki Muzealnej w ramach corocznych Targów Książki Historycznej.

Nie mniej istotna jest nowoczesna strona internetowa (www.nimoz.pl ), gdzie zainteresowani znajdą aktualizowane na bieżąco dane poświęcone muzeom i zbiorom publicznym. Wkrótce ma się również pojawić się pełen wykaz muzeów na terenie Polski, który będzie systematycznie aktualizowany.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera