Kozy szybko rozpoznają głosy własnych pociech

Kozy szybko uczą się rozpoznawać głowy swoich pociech i odróżniać je od głosów potomstwa innych zwierząt ze stada. Do tej pory wydawało się, że na początku kozy rozpoznają swoje młode głównie po zapachu - informuje BBC. <br /><br />

Umiejętność tę kozy posiadają już w pięć dni po urodzeniu młodych - stwierdzili badacze z Queen Mary, University of London, opisując swoje spostrzeżenia w "Animal Cognition".

Kierująca badaniami dr Elodie Briefer była zaskoczona tym okryciem. "W dużej mierze matka i młode, rozpoznając się, polegają na zapachu. W warunkach naturalnych, w pierwszym tygodniu życia zwierzęta te kryją się w zaroślach i zbyt często nie odzywają. Taka strategia pomaga im uniknąć zainteresowania drapieżników" - wyjaśnia.

"Matki odzywają się do młodych, kiedy chcą je przywołać i nakarmić. Spodziewaliśmy się, że to młode będą rozpoznawać głos matki, a nie odwrotnie" - dodała. Takie zjawisko odkrył ostatnio u danieli współpracownik Briefer, Alan McElligott. Daniele - choć nie są z kozami zbyt blisko spokrewnione - również stosują strategię "chowania się" przed drapieżnikami.

Sama zaś Briefer nagrywała pobekiwanie koźląt, a później odtwarzała je kozom z gospodarstwa White Post Farm w brytyjskim Nottinghamshire i badała reakcję. "Puszczaliśmy kozom głosy ich własnych oraz innych młodych, dokładnie w tym samym wieku" - relacjonuje. - Nawet kiedy były to odgłosy pięcio - albo sześciodniowych koźląt, widzieliśmy, że matki silniej reagowały na głosy własnego potomstwa".

Słysząc znajomy głos, samice reagowały o wiele szybciej, wpatrując się w stronę głośnika, z którego dobiegał głos, obracając się i "odbekując".

Zrozumienie zachowania i sposobów komunikowania się zwierząt gospodarskich ma znaczenie dla lepszej dbałości o ich samopoczucie - zaznaczają naukowcy. "To nam pomaga zrozumieć, w jakim stopniu są inteligentne" - mówi Briefer. Wiedząc więcej także rolnicy "mogą stosować własne praktyki, aby dostosować się do ich naturalnych zachowań". ZAN

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera