Geny pomogą rozróżnić rodzaje raka trzustki

Charakterystyka genetyczna może pomóc rozróżnić i zakwalifikować do leczenia różne rodzaje raka trzustki - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". 



Gruczolakorak trzustki należy do nowotworów o najgorszym rokowaniu. Średni okres przeżycia chorego od momentu postawienia diagnozy wynosi 6 miesięcy i nie uległ on zmianie przez ostatnie dziesiątki lat. Wiele badań klinicznych potencjalnych leków na ten rodzaj nowotworu nie zakończyło się sukcesem z powodu niedokładnego doboru grupy pacjentów, chociaż w części przypadków okazało się skuteczne.

Badania innych rodzajów raka wykazały, że różnice w odpowiedzi pacjenta na leczenie zależą w dużej mierze od genetycznych różnic pomiędzy guzami, a skuteczność leczenia może być zwiększona poprzez dokładne dobieranie leku do podtypu nowotworu określonego metodami biologii molekularnej - tak jak ma to miejsce w przypadku raka sutka i płuc.

Dotychczas rozpoznawanie podtypów raka trzustki było mocno utrudnione z powodu braku wystarczającej liczby próbek różnego rodzaju guzów do badania. Joe Gray wraz z kolegami z Oregon Health Sciences University przeprowadził analizę ekspresji genów próbek pierwotnych guzów trzustki (z kilku oryginalnych prac badawczych) i zestawił wyniki z rezultatem badania profili genetycznych komórek raka trzustki myszy i człowieka hodowanych w laboratorium.

Na podstawie takiej analizy naukowcy opisali trzy różne podtypy raka trzustki i wykazali, że w zależności od profilu genetycznego nowotwory te różnią się odpowiedzią na leczenie. Jak przekonują autorzy badań znajomość profilu genetycznego nowotworu danego pacjenta umożliwi dokładne dobranie leku i bardziej efektywną terapię - również na etapie badań klinicznych. KDO

PAP - Nauka w Polsce

 krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera