Szaty liturgiczne z tkanin zdobytych pod Wiedniem

<p> Szaty liturgiczne z tkanin zdobytych podczas bitwy pod Wiedniem w 1683 roku będą prezentowane na stałej wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu - poinformował dyrektor muzeum ks. Marek Wojnarowski.</p>

"Po oddaniu do użytku w tym roku nowych pomieszczeń muzeum powiększymy ekspozycje tkanin. Na stałej wystawie znajdą się m.in. ornaty i kapy liturgiczne uszyte z aksamitów tureckich zdobytych pod Wiedniem w 1683 r." - powiedział ks. Wojnarowski.

W nowych pomieszczeniach znajdą się także ornaty krasiczyńskie. Są to pochodzące z końca XVIII stulecia haftowane szaty liturgiczne wykonane w pracowni Ludwiki Potockiej na zamku w Krasiczynie.

Najstarsze szaty liturgiczne w przemyskim muzeum, m.in. ornat gotycki, pochodzą z XIV wieku. Prezentowane są też tzw. przedsoborowe ubiory duchownych. Wśród nich nakrycia głowy biskupów przemyskich, ich pantofle pontyfikalne, mitry, ornaty.

Na wystawie jest również licząca ponad sto lat kapa liturgiczna św. bpa Józefa Sebastiana Pelczara.

Muzeum Archidiecezjalne powstało w 1902 roku z inicjatywy ówczesnego ordynariusza przemyskiego św. bpa Józefa Sebastiana Pelczara. Oprócz tkanin posiada także zbiory malarstwa, rzeźby, rękodzieła artystyczne oraz liczne pamiątki związane z Janem Pawłem II. KYC

PAP - Nauka w Polsce

ls/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera